Uroczystość patriotyczno – religijna poświęcona pamięci Franciszka Głowacza, Kazimierza Cieszyńskiego i Zbigniewa Kuchcińskiego odbyła się w Przemyślu. Na budynku przy ul. Jana Matejki 11, w którym mieszkali kiedyś zasłużeni dla miasta obywatele, odsłonięto pamiątkową tablicę.
Fundatorem upamiętnienia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Organizatorem uroczystości wspólnie z IPN była Przemyska Kongregacja Kupiecka.
Jak zaznaczył Ryszard Miłoszewski prezes Kongregacji, tablica upamiętnia między innymi Franciszka Głowacza, który w latach 1934-1939 był pierwszym Prezesem Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej – oddział Przemyśl. Głowacz (ur. 1890r.) był żołnierzem, kapitanem 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Aresztowany w 1939 roku, zamordowany w Katyniu, co zostało oficjalnie potwierdzone w 1994 roku.
Tablica upamiętnia również Kazimierza Cieszyńskiego (ur. 1901 r.) – współzałożyciela Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej, wychowawcę wielu pokoleń sportowców, naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Wśród upamiętnionych jest także Zbigniew Kuchciński (ur. 1929r.) – członek założyciel Stowarzyszenia Pamięci Orląt Przemyskich oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Był również założycielem Porozumienia Centrum w Przemyślu.
Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta w Archikatedrze Przemyskiej w intencji zasłużonych obywateli miasta. Uroczystościom towarzyszyła asysta wojskowa i poczty sztandarowe.
Tekst, fot. Grzegorz Janiszewski