Trzecia osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila zmarła w stolicy Podkarpacia.
Pacjent przebywał na oddziale chemioterapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie
– mówi Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
To kolejna już ofiara. Dzisiaj przed południem do mediów dotarła wiadomość o śmierci drugiej osoby zakażonej bakterią. To mężczyzna w starszym wieku, który miał choroby współistniejące.
Przebywał na oddziale alergologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim. Był obciążony kardiologicznie
– informował Andrzej Sroka.
Do 71 wzrosła w naszym regionie liczba osób hospitalizowanych, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Jak wynika z danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, na podstawie przeprowadzonej diagnostyki łącznie potwierdzono zakażenie Legionella pneumophila u 68 osób hospitalizowanych w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim oraz u dwóch osób hospitalizowanych w ZOZ w Dębicy (to osoby, które na co dzień pracowały w Rzeszowie) i jednej osoby w Przemyślu.
Jaromir Ślączka, szef rzeszowskiego sanepidu zaznacza, że 20 nowych, potwierdzonych zakażeń dotyczy pacjentów będących w trakcie hospitalizacji. Zapewnił, że nie są to osoby, które właśnie zostały przyjęte do szpitali. Wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 50 to mieszkańcy Rzeszowa, 14 powiatu rzeszowskiego, trzech powiatu dębickiego i po jednej osobie z pow. ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.
Spośród hospitalizowanych w Rzeszowie osób z potwierdzoną chorobą legionistów, 10 przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) przy ul. Szopena. Rzecznik szpitala Andrzej Sroka informuje, że spośród nich, trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej i ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił.
Wczoraj szpital poinformował o pierwszym pacjencie, który zmarł na legionellozę.
Była to osoba w podeszłym wieku, leczona onkologicznie, z bardzo obniżoną odpornością
– przekazał Andrzej Sroka.
Dyr. rzeszowskiego sanepidu przypomniał, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także inne działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych.
Źródło: PAP, fot. pixabay.com