W tym roku dokumentaliści z rozgłośni Polskiego Radia zjechali do Ustki. Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin, które od lat organizuje konkurs, poinformował, że jury z czterdziestu nadesłanych prac wybrało już te, które zakwalifikowano do ścisłego finału.
Współorganizatorem konkursu jest Polskie Radio Rzeszów.
Radosną nowiną jest dla nas to, że mamy tak wiele reportaży na wysokim poziomie. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej liczby dzieł, reportaży i dokumentów w jednym roku
– podkreślił prezes Polskiego Radio Koszalin.
Piotr Ostrowski zwrócił uwagę na to, że rolą mediów publicznych jest, by reportaż kultywować, diagnozować, rozwijać i ciągle się go uczyć. – Jest to również dbałość o język polski, pewną kulturę i gatunek – dodał.
Katarzyna Kużel, szefowa Redakcji Publicystyki Polskiego Radia Koszalin, przypomniała, że oprócz konkursu spotkaniu reportażystów radiowych towarzyszą warsztaty, podczas których autorzy, którzy przyjechali nad morze, prezentują swoje dzieła i poddają je ocenie środowiska.
Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego to przedsięwzięcie, które liczy już ponad 30 lat. W tym roku uczestnicy walczą o 4 nagrody w trzech kategoriach. Nagrodą specjalną jest Grand Prix. Kolejne z nagród, jakie zostaną przyznane w ramach Konkursu to nagroda w kategorii Pogranicze/Migracja, nagroda w kategorii Morska oraz nagroda w kategorii Ekobałtyk.
Patronat nad wydarzeniami objęli: Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski.
Finał konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się dzisiaj, 14 września w Ustce. Naszą rozgłośnię reprezentują Iwona Piętak i Dawid Osysko z reportażem „Drugie życie kapitana” oraz dokument Andrzeja Zajdla pt. „Batory – okno na świat”.
Tekst i ilustracja Polskie Radio Koszalin