W Polsce jedna na dziesięć osób doświadczyła osobiście cyberprzemocy, a młode kobiety w wieku 18-24 lat doświadczają jej aż prawie dwukrotnie częściej. Dziewięć na dziesięć osób spotkało się z nią wielokrotnie, a ponad 26,5 proc. młodych osób spotyka się z nią regularnie, przynajmniej dwa razy w miesiącu. To jedne z najnowszych danych Amnesty International, które dotyczą tego zjawiska.
Cyberprzemoc jest dzisiaj coraz bardziej poważnym zagrożeniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży
-powiedział na naszej antenie prof. Zdzisław Bartkowicz, specjalista psychoterapii w edukacji, głównie w walce z agresją. Gość porannej rozmowy zdefiniował cyberprzemoc jako formę agresji. Według naukowca najpierw pojawiają się agresywne emocje, czyli złość, a potem następuje działanie.
Zdaniem profesora, w przypadku takich agresywnych działań największego wsparcia powinni udzielać rodzice. Ich podstawowym zadaniem jest poświęcanie czasu dzieciom, by mogły opowiadać o swych problemach.
Musimy mieć czas, aby słuchać i rozmawiać, pomagając w przezwyciężaniu lęku, bólu i samotności
– podkreślał gość Polskiego Radia Rzeszów.
Przypomniał, że jest wiele programów, które monitorują komputer dziecka. Dzięki temu rodzic może zorientować się, że dzieje się coś złego i szybko zareagować.
Więcej w rozmowie Roberta Pytki.
Tekst: Robert Pytka.