Na Jasnej Górze uroczyście zaprezentowano i wprowadzono do obiegu znaczki pocztowe emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. abp Salvatore Pennacchio, były Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Emisja „Różaniec” składa się z czterech znaczków, czym nawiązuje do czterech części różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po pięć przywieszek, jako odniesienie do pięciu tajemnic w każdej części.
Na znaczkach umieszczono różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Na przywieszkach można zobaczyć dwadzieścia obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.
Emisji znaczków „Różaniec” towarzyszy kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”.
Różaniec jest najbardziej popularną i jedną z najstarszych modlitw wszystkich wierzących Polaków. Nazwa „różaniec” (rosarium) oznacza wieniec z róż lub ogród różany, dlatego wierzący, odmawiając modlitwę, składają „duchowe kwiaty” u stóp Matki Bożej. Modlitwę różańcową, która na przestrzeni wieków przyjęła kształt znany obecnie, upowszechnił św. Dominik około 1214 roku. Do Polski sprowadził ją św. Jacek Odrowąż, który był uczniem św. Dominika. On też założył pierwszy w Polsce klasztor dominikanów.
W 1569 roku papież Pius V, dominikanin, specjalnym dokumentem nadał różańcowi dzisiejszą formę. Przez wieki Dominikanie mieli wyłączne prawo zakładania bractw różańcowych i do dziś są bardzo mocno związani z różańcem. (IAR)
Fot. ilustracyjne