Eurposłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło przypomniała, że Polska nie zgodzi się na przymusową relokację nielegalnych migrantów. Frakcja Europejskiej Partii Ludowej [EPL], do której należy PO i PSL, w Parlamencie Europejskim wnioskowała o pilną debatę podczas środowej sesji plenarnej na temat „konieczności przyjęcia paktu migracyjnego”. To kolejny krok mający przymusić państwa członkowskie do przyjęcia nielegalnych migrantów, czemu stanowczo sprzeciwia się polski rząd.
Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat paktu migracyjnego podkreśliła, że proponowany przymus jest złym rozwiązaniem i nie ochroni Europy przed nielegalną migracją. Zaznaczyła, że Polska jest gotowa pomagać uchodźcom, którzy rzeczywiście uciekają przed wojną lub prześladowaniami.
Dzisiaj w Strasburgu odbywa się debata pt. „Pilna konieczność przyjęcia paktu migracyjnego”. Tzw. pakt azylowo-migracyjny, to przygotowana przez Komisję Europejską propozycja zmiany obowiązujących przepisów unijnych. Przewiduje ona m.in. system „obowiązkowej solidarności”. Polega on de facto na tym, że kraje członkowskie muszą przyjąć określoną liczbę migrantów. W przypadku odmowy, państwo musi zapłacić około 20 tys. złotych kary za każdą nieprzyjętą osobę.
Obrady PE poświęcone migracji to kolejny krok, który ma zmieniać funkcjonowanie Unii Europejskiej i jest związany z pracami nad rozwiązaniami wobec kryzysów. W czwartek, 28 września, na radzie ministerialnej, większość krajów opowiedziała się za przyspieszeniem prac i przełamaniem impasu w sprawie ostatniego elementu paktu, czyli rozporządzenia o sytuacji kryzysowych
Kwestii nielegalnej migracji będzie dotyczyło jedno z pytań ogólnokrajowego referendum, które odbędzie się 15 października, czyli w tym samym dniu, co wybory parlamentarne.
To ideologiczny projekt, który Polacy odrzucą w referendum – tak o pakcie migracyjnym mówił w Parlamencie Europejskim deputowany PiS-u Patryk Jaki. Przytoczył negatywne skutki polityki migracyjnej na Zachodzie. Europoseł powiedział, że w 2021 roku co drugi sprawca agresji seksualnej w Hiszpanii to obcokrajowiec, a co piąty pochodzi z Afryki, że w Niemczech w morderstwo jest zamieszany ośmiokrotnie częściej imigrant z Afganistanu i Pakistanu niż rodowity Niemiec.
Śledź bezpośrednią relację z debaty w europarlamencie na Polskie Radio 24
Źródło: IAR, PAP, Polskie Radio24.pl, fot. europarl.europa.eu/archiwum