6 października mija termin składania przez uprawnionych wyborców wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych. To uprawnienia dotyczy osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta ustnie lub pisemnie albo elektronicznie z podpisem kwalifikowanym. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz ewentualnie kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może zostać osoba posiadająca prawo wybierania. Nie może nim być m.in. członek komisji wyborczej.
Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich. Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.
Vademecum wyborcze przygotował Dariusz Kapała.
Tekst: Dariusz Kapała, fot. unsplash.com