Wystawę biograficzną o pisarce Zofii Kossak, której 55. rocznica śmierci przypada w tym roku, przygotowało oddziałowe biuro edukacji narodowej IPN – powiedziała rzecznik katowickiego oddziału Instytutu Monika Kobylańska. Eskpozycję można pobrać z internetu.
Zofia Kossak urodziła się 10 sierpnia 1889 r. Była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza i kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Studiowała malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie i rysunek w Genewie. Wyszła za mąż za Stefana Szczuckiego, z którym gospodarowała w majątku na Wołyniu. Tam zastała ich rewolucja bolszewicka. Udało się im wydostać z Wołynia i dotrzeć do Krakowa, gdzie pozostawali bez środków do życia.
Wówczas Zofia wydała wspomnienia z ogarniętych rewolucją Kresów. Ukazały się w 1922 r. pod tytułem „Pożoga” i stanowią jej debiut literacki. W jej późniejszym dorobku są m.in. powieści „Krzyżowcy” i „Bez oręża”. Pisarka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich. Zmarła 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej. Spoczywa na góreckim cmentarzu.
Tekst: PAP / Fot. katowice.ipn.gov.pl