Nowy zestaw laparoskopowy otrzymał Szpital Powiatowy w Nowej Dębie. Ze sprzętu o wartości prawie trzystu tysięcy złotych korzystać będą specjaliści na oddziale chirurgii, a także ginekologii i położnictwa.
Jak powiedziała dyrektor placówki Wiesława Barzycka, to najnowsze urządzenie tej klasy na świecie i doskonała wiadomość dla pacjentów. Specjaliści przekonują, że operacje wykonane laparoskopowo są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne od tradycyjnych. Występuje zdecydowanie zmniejszone krwawienie, a czas zabiegu jest krótszy, dzięki czemu pacjenci szybciej wracają do pełni sił.
Używany do tej pory w szpitalu w Nowej Dębie dziesięcioletni laparoskop często ulegał awariom i wymagał więc kosztownych napraw. Zakup nowego sprzętu był możliwy dzięki finansowej pomocy Fundacji PGE, Fundacji PZU, Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz prywatnego sponsora.
Tekst: Robert Pytka/ Fot. pixabay

![[AKTUALIZACJA] Seria zdarzeń drogowych na Podkarpaciu. Wypadki i kolizje w kilku powiatach 2 - Polskie Radio Rzeszów Zderzenie 3 samochodów na Kwiatkowskiego – utrudnienia w ruchu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/05/wypadek2-e1765872381944-120x86.jpg)







