W programie, który w całości sfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych bierze udział 25-cio osobowa grupa. To osoby nigdzie niezatrudnione i nieobjęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności, np. warsztatach terapii zajęciowej. Są to absolwenci Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z różnym stopniem niepełnosprawności oraz absolwenci Oddziałów Rewalidacyjno-Wychowawczych.
Najważniejszym celem programu „Rehabilitacja 25 plus” jest kontynuacja działań terapeutycznych, które podtrzymują samodzielność i niezależność tych osób w życiu społecznym. Co najważniejsze wsparcie dotyczy aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych tak aby po ukończeniu pilotażu, podjęli jakąkolwiek aktywność zawodową.
Uczestnicy programu korzystają ze wsparcia terapeutów i psychologów. Prowadzone są dla nich zajęcia opiekuńcze i terapeutyczne, ponadto istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej oraz działań wspierających ruchowo w formie gimnastyki korekcyjnej.
W ramach programu młodzi ludzie uczestniczą: w zajęciach kół zainteresowań, tj.: sportowym, tanecznym i komputerowym. Ponadto realizowane są dla nich zajęcia aktywizujące zawodowo z zakresu: rękodzieła, stolarstwa, pielęgnacji zieleni, gospodarstwa domowego oraz prac porządkowych.
Tekst i fot. Wojciech Wójcik