W Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu powstaje pełnometrażowy film dokumentalny o Januszu Korczaku. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem i prekursorem działań na rzecz praw dziecka. W 15. dniu wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego w 1942 roku wraz ze współpracownikami i około 200 wychowankami Domu Sierot z ul. Siennej 16 przeszli w czterogodzinnym marszu na Umschlagplatz. Stamtąd wywiezieni zostali do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, w którym zginęli w komorach gazowych 5 lub 6 sierpnia 1942 r. Szacuje się, że w czasie „Wielkiej Akcji” wywieziono do Treblinki łącznie około 4 tysięcy dzieci z blisko trzydziestu sierocińców i internatów.
Realizacja filmu to forma uczczenia patrona tarnobrzeskiej szkoły i zaprezentowania go uczniom w ciekawy sposób. Dzięki tej produkcji nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak wartościowym był człowiekiem
– wyjaśnia Kamila Wolska, nauczycielka, a zarazem kierownik produkcji filmu.
W filmie zagrają nauczyciele i uczniowie największej w Tarnobrzegu szkoły. To już drugie filmowe przedsięwzięcie Szkoły Podstawowej nr 10. W ubiegłym roku szkolnym placówka na Serbinowie zasłynęła realizacją kilkunastominutowego filmu promocyjnego.
Tekst: Robert Pytka, IPN. Fot. pixabay.com/ilustracyjne