Kryminologia to jedna z nielicznych dziedzin wiedzy, która z wielkim powodzeniem łączy nauki humanistyczne ze ścisłymi. Swoje sukcesy zawdzięcza osiągnięciom współczesnej psychologii i elektroniki, mikrobiologii i cyfryzacji, psychiatrii i inżynierii, socjologii i genetyki. Np. skomplikowanym obliczeniom statystycznym towarzyszą zaawansowane analizy zachowań jednostek, zbiorowości, a cyfrowym mediom wykorzystującym śledzenie wybranych obiektów, dzięki satelitom krążącym wokół orbity towarzyszy śledzenie z wykorzystaniem tak tradycyjnego i dobrze nam wszystkim znanego narzędzia jakim jest psi nos.
Okazuje się bowiem, że natura doskonale wyposażyła naszych przyjaciół na czterech łapach. Psy to prawdziwe maszyny do tropienia, a jedyne ograniczenie w pracy narzuca sama natura. Jakże wiele mechanizmów skonstruowanych przez człowieka może pracować bez przysłowiowego wytchnienia, ale pies to wytchnienie już musi mieć.
Zapraszamy na spotkanie z Joanną Stojer-Polańską, doktor nauk prawnych i kryminologiem, autorką wielu książek opisujących przypadki zaginięć, śledztwa, codzienną, żmudną pracę oficerów policji, grup dochodzeniowych, funkcjonariuszy straży pożarnej, dziennikarzy, których ogromnym pragnieniem jest odnalezienie zaginionych, wskazanie winnych, pomoc tym, którzy jej oczekują, wyjaśnienie spraw, na które czekają rodziny i bliscy. W opowieści usłyszymy o nietypowych zniknięciach i równie nietypowych sposobach dochodzenia prawdy o powodach zaginięć, o efektach działań słynnego Archiwum X, które po latach wraca do wyjaśniania spraw nierozwiązanych przestępstw.
W naszej rozmowie wyjaśnimy m.in. co to takiego: kontaminacja śladu? Dlaczego niektóre psy pracują tzw. dolnym wiatrem, a inne wyłącznie górnym? Czy woda może być dobrym nośnikiem zapachu? Czy pies może wywęszyć osobę, którą utonęła, a jej zwłoki leżą na dnie jeziora, stawu, w zakolach rzeki lub strumienia?
Autorka wielu książek popularyzujących zagadnienia współczesnej kryminologii i jednocześnie gość naszej audycji Joanna Stojer-Polańska na stronach swoich licznych publikacji opisuje metody pracy, techniki operacyjne, zdarzenia z codziennej praktyki specjalistów zawodowo zajmujących się poszukiwaniem i odnajdywaniem zaginionych, zbieraniem materiałów dowodowych w sprawie i tworzeniem np. portretów psychologicznych ofiar zabójstw i samobójstw. Treści książek i to, co z sobą niosą są jakże dalekie od treści popularnych kryminałów, które może i czytamy jednym tchem, ale po zaledwie jednym westchnieniu jakże szybko o nich zapominamy. Publikacje doktor Stojer-Polańskiej to literatura faktu, pełna dowodów, konkretów, spraw, które naprawdę się wydarzyły. W audycji posłuchamy jej fragmentów w interpretacji Krzysztofa Gordona.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Fot.pixabay,com