Specjalne oddziały policji zajmują się walką z przestępczością narkotykową . To „nigdy nie kończąca się opowieść”, w której świat kryminalistów wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, a ich pomysłowość niestety nie zna granic. Powiedziałem „granic”? Świat ludzi zajmujących się tym biznesem nie zna takie pojęcia jak granica. Zdziwilibyśmy się z jak odległych krajów przemycane są narkotyki. Odpowiednie służby dysponują całym arsenałem narzędzi niezbędnych w znalezieniu niedozwolonych substancji . A nie tylko o narkotyki tu chodzi. Elektroniczne kamery, detektory wykrywające bursztyn, metale szlachetne, paliwa, alkohol, papierosy, śledząc środki transportu na morzu, na lądzie i w powietrzu, ale również pomieszczenia hal, hoteli, domów. Pomimo tak zaawansowanych technologii, wciąż najbardziej niezawodny i wszechstronny pozostaje psi nos.
Jak dotąd najdoskonalsze jest te 350 milionów komórek węchowych naszych czterołapów wykształconych na drodze ewolucji trwającej setki milionów lat. Postęp w szkoleniu psich tropicieli i system komunikacji pomiędzy opiekunem – człowiekiem a jego podopiecznym – psem jest ogromny. W ten system zaangażowane są osiągnięcia współczesnej psychologii, genetyki, mikrobiologii, inżynierii , materiałoznawstwa, cyfrowe techniki elektroniczne. A mimo tego jesteśmy zawsze o krok za przestępcami. Psie, cztery łapy skracają ten dystans a wielkie, wilgotne nosy są nieocenione w tropieniu, przeszukaniu, wskazaniu i wykryciu tego co tak skrzętnie chowają przestępcy wszystkich narodowości świata.
W audycji zaprosimy m.in. w gościnne progi uczelni i uniwersytetów dla czworonogów , czyli tam gdzie zdobywają kryminalistyczne szlify do walki z przestępczością . Przeszukamy gruzowiska mając nadzieję na znalezienie osób zasypanych, powędrujemy śladem chorych na Alzheimera – zagubieni powrócili szczęśliwie do domów, pójdziemy śladami Kamila P. spod Nowego Sącza i starszego Pana z Gorlic. Tylko dzięki psim nosom, udało się uratować ludzkie życie, odszukać zwłoki, wskazać winnych.
Imiona naszych bohaterów to: Kaja, Bandzior,Milka, Cygan, Prezes,Ozi i Didi. Rozpoczynamy spotkanie z bohaterami książek pióra Joanny Stojer – Polańskiej i samą autorką, doktor nauk prawnych i kryminolog.
Zaczynamy od Didi, a o tym, co potrafi przeczyta Krzysztof Gordon.