Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy • Wiadomości • Polskie Radio Rzeszów
+48 17 222 22 22  
Polskie Radio Rzeszów
  • WIADOMOŚCI
    • RZESZÓW
    • KROSNO
    • PRZEMYŚL
    • STALOWA WOLA
    • TARNOBRZEG
    • REGION
    • KRAJ I ŚWIAT
  • MUZYKA
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • KALENDARZ WYDARZEŃ
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Teraz na antenie
Ładowanie...
ZGŁOŚ TEMAT
Polskie Radio Rzeszów
  • WIADOMOŚCI
    • RZESZÓW
    • KROSNO
    • PRZEMYŚL
    • STALOWA WOLA
    • TARNOBRZEG
    • REGION
    • KRAJ I ŚWIAT
  • MUZYKA
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • KALENDARZ WYDARZEŃ
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Teraz na antenie
Ładowanie...
ZGŁOŚ TEMAT
Polskie Radio Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów > Wiadomości > Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy

Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy

Alicja KarłowskaAlicja Karłowska
12 listopada 2023 - 10:50
Wiadomości
Czas czytania: 2 min.
A A
Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy

Polacy nagrodzeni w Wilnie

Udostępnij na FacebookUdostępnij na XWyślij na WhatsApp

Narodowe Święto Niepodległości było okazją do uhonorowania Polaków na Litwie. Siostra Michaela Rak odebrała z rąk Konstantego Radziwiłła – ambasadora Polski w Republice Litewskiej – Odznakę Honorową za Zasługi dla Polaków i Polonii za Granicą. Twórczyni pierwszego hospicjum na Litwie powiedziała reporterom Radia Rzeszów, że to wyróżnienie jest kolejną motywacją w kontynuowaniu misji hospicyjnej.

Przychodzą chwile, w których jestem bardzo wyczerpana, ale ta odznaka powiedziała: „nie”. To jest zachęta, żeby wyczerpanie zostawić na boku i dalej iść. I właśnie z tą taką potężną mocą idę dalej z całą naszą wspólnotą hospicyjną

– powiedziała nam siostra Michaela Rak.

Wyróżnienie podczas uroczystości w Domu Polskim w Wilnie odebrała także Danuta Korkus, nauczycielka języka polskiego w gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Jak mówi, w kultywowaniu polskości pomagają zespoły folklorystyczne, które działają niemal przy każdej polskiej szkole na Litwie

Dziecko, które przychodzi do zespołu, śpiewa „Przybyli ułani” i inne piosenki, tańczy krakowiaka i poloneza, po pewnym czasie zmienia się, staje się otwarte na świat, znikają kompleksy

– dodała Korkus.

Wyróżnienie z rąk polskiego ambasadora na Litwie odebrała też m.in. Lila Kiejzik, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. W litewskiej stolicy trwa XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”. Polskie Radio Rzeszów jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy - Polskie Radio Rzeszów
Uroczystość w Wilnie, nagrodzeni Polacy - Polskie Radio Rzeszów

Tekst / Fot.: Dawid Osysko

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News!
Tagi: WilnoPolacy

Zobacz także

Wypadek w przedszkolu w Jedliczu. Zatrzymany kierowca i dwie opiekunki [AKTUALIZACJA]
Wiadomości

Wypadek w przedszkolu w Jedliczu. Zatrzymany kierowca i dwie opiekunki [AKTUALIZACJA]

20.10.2026
Bocian nadal w gnieździe w Grochowcach. Gmina bezskutecznie szuka ptaka
Wiadomości

Bocian nadal w gnieździe w Grochowcach. Gmina bezskutecznie szuka ptaka

20.10.2026
Sprzęt dla szpitala w Przeworsku od podkarpackiego PCK
Wiadomości

Akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi USK w Rzeszowie. Chodzi o zabiegi robotem Da Vinci

19.10.2026 - Aktualizacja 20.10.2026
  • Najnowsze
  • Popularne

Najnowsze

Zmiany w rozkładzie jazdy POLREGIO. Nowe połączenia na Podkarpaciu

Zmiany w rozkładzie jazdy POLREGIO. Nowe połączenia na Podkarpaciu

24 minuty temu

Silny wiatr na Podkarpaciu. IMGW ostrzega przed porywami do 80 km/h

1 godzinę temu

Wypadek w przedszkolu w Jedliczu. Zatrzymany kierowca i dwie opiekunki [AKTUALIZACJA]

3 godziny temu

Rosyjskie ataki na Ukrainę. Lotniska w Jasionce i Lublinie wstrzymały loty [AKTUALIZACJA]

3 godziny temu

Zderzenie samochodów w Rzeszowie. Jedna osoba poszkodowana. Kolizje na Podkarpaciu

3 godziny temu

Koncert charytatywny w Sanoku. Muzycy zagrają dla nauczycielki chorej na raka

4 godziny temu

Popularne

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jak ją leczyć i rehabilitować? - Polskie Radio Rzeszów

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jak ją leczyć i rehabilitować?

19/10/2026

Akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi USK w Rzeszowie. Chodzi o zabiegi robotem Da Vinci

19/10/2026

Wypadek w przedszkolu w Jedliczu. Kuratorium zapowiada kontrolę placówki

20/10/2026

„Szarlotka dwóch serc” najlepsza na Podkarpaciu. Rozstrzygnięto konkurs w Pstrągowej

18/10/2026

Wypadek na terenie przedszkola, potrącone 3-letnie dziecko

19/10/2026

Wypadek w przedszkolu w Jedliczu. Zatrzymany kierowca i dwie opiekunki [AKTUALIZACJA]

20/10/2026

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia?
Daj nam znać!

17 222 22 22 antena@radio.rzeszow.pl Otwórz formularz
Festiwal polonijny
Rozmowy o nauce
Na ludową nutę
W cyfrowym świecie

MASZ TEMAT DO PORUSZENIA?

Zadzwoń: tel. +48 17 222 22 22

Napisz: antena@radio.rzeszow.pl

POLSKIE RADIO RZESZÓW

Kontakt
Kampanie społeczne
Patronaty
Regulaminy
Polityka prywatności

LOKALNIE

Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Tarnobrzeg
Region

RADIO

Częstotliwości
Strefa audio
Zobacz co graliśmy
Koncerty
Wydarzenia

PARTNERZY: Audytorium17

Copyright © 2026Polskie Radio Rzeszów S.A. w likwidacj. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Panel powiadomień o ciasteczkach RODO

Używamy ciasteczek, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

Więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, oraz możliwości ich wyłączenia znajdziesz w ustawieniach.

  • WIADOMOŚCI
  • MUZYKA
    • WIADOMOŚCI MUZYCZNE
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • WYDARZENIA
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Analityka

Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.

Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.

Polityka prywatności

Więcej informacji o naszej Polityce prywatności