Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, na pierwszym posiedzeniu marszałek senior przyjmuje ślubowanie od 460 posłów. Następnie przeprowadza wybór marszałka. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybiera się też 20 sekretarzy oraz 16 członków Trybunału Stanu i dwóch zastępców przewodniczącego Trybunału. Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu dotychczasowy premier składa dymisję rządu. Ma to nastąpić dziś wieczorem.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jeszcze nigdy w historii Polski demokracja nie była tak silna. W swoim wystąpieniu inaugurującym posiedzenie Sejmu X kadencji prezydent RP a podziękował wyborcom za rekordową frekwencję, która wyniosła ponad 74 procent.
Prezydent podkreślał, że istotą demokracji jest rozstrzyganie sporów politycznych przy urnie wyborczej.
Andrzej Duda zaznaczył, że suwerenność, interes państwa oraz dobro obywateli, to sprawy którym posłowie zobowiązują się służyć w Sejmie.
Zadeklarował także swoją gotowość do współpracy ze wszystkimi partiami. Dodał, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte dla wszystkich którzy chcą współpracować.
Aktualizacja z godz. 13:30
Marszałek senior Marek Sawicki zaapelował do posłów o porzucenie przekonania o swej nieomylności w ustalaniu, co jest dobre i słuszne. W przemówieniu powiedział, że parlamentarzyści powinni otworzyć się na współpracę z ekspertami i lepiej słuchać wyborców oraz służących im dziennikarzy. Marek Sawicki dodał, że stanowione prawo musi być oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz oraz dialogu społecznym. Zwrócił również uwagę, że w demokratycznym państwie władza nie jest dana raz na zawsze.
Aktualizacja z godz.13:50
Na baczność, z ręką na sercu, w części dodając „tak mi dopomóż Bóg” – tak posłowie X kadencji składali ślubowanie.
Premier Mateusz Morawiecki złożył na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.
Aktualizacja z godz.14:30
W trakcie swojego wystąpienia Mateusz Morawiecki podsumował ostatnie cztery lata. Przypomniał, że w czasie minionej kadencji Sejmu doszło do czterech kryzysów – wymienił między innymi kryzys pandemiczny i migracyjny. Premier zaapelował do posłów o utworzenie „koalicji polskich spraw”.
Aktualizacja z godz. 15:20
Sejm wybrał Szymona Hołownię z Polski 2050 na marszałka Sejmu. Za kandydaturą lidera ugrupowania głosowało 265 posłów. Jego kandydaturę zgłosiły wspólnie cztery partie – oprócz Polski 2050 także KO, PSL i Lewica. Także Prawo i Sprawiedliwość zgłosiła swojego kandydata na marszałka – posłankę Elżbietę Witek. Jej kandydaturę poparło 193 posłów.
Aktualizacja z godz. 17:50
Sejm zdecydował, że będzie sześciu wicemarszałków, za którym opowiedziało się 458 posłów – nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. Marszałek Hołownia poinformował, że są dwa wnioski projektów uchwał ws. liczby wicemarszałków – Konfederacji i KO. 117 spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wróciło do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.
Aktualizacja z godz. 19:30
Kandydatkami na wicemarszałków KO są Monika Wielichowską i Dorota Niedziela. Nowa Lewica zgłosiła Włodzimierza Czarzastego. Kandydatami są także Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). PiS zgłosiło kandydaturę dotychczasowej marszałek Sejmu – Elżbiety Witek.
Aktualizacja z godz. 19:50
Sejm wybrał członków prezydium izby – wicemarszałków. Zostali nimi Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi – Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierza Czarzastego z Lewicy oraz Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.
Wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów Sejm nie wybrał na wicemarszałka przedstawicielki Prawa i Sprawiedliwości – Elżbiety Witek.
Aktualizacja z godz. 20:40
Senat wybrał wicemarszałków. W wyniku głosowania zostali nimi senatorowie: Magdalena Biejat z Lewicy, Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej, Michał Kamiński z Trzeciej Drogi. Wymaganej większości głosów nie otrzymał kandydat Prawa i Sprawiedliwości senator Marek Pęk. Za jego kandydaturą opowiedziało się 33 senatorów, 60 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
(IAR, PAP)
Fot. Kancelaria Sejmu/Facebook