Ranking „Gmina Dobra do Życia” 2023, który ogłosił Serwis Samorządowy PAP, został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli.
Ranking podzielono na kilka kategorii, wybierając zwycięzców m.in. spośród miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz poniżej 5 tys. mieszkańców, stref podmiejskie miast na prawach powiatu oraz gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny.
Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym
– wyjaśnia prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.
Stalowa Wola znalazła się wśród zwycięzców w kategorii strefy podmiejskie miast na prawach powiatu. Natomiast gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny to: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, a także Krynica-Zdrój (Małopolska) i Kleszczów (woj.łódzkie).
Tekst: Barbara Kozłowska, dw/fot. Marek Maśniak