Niemal 54 tys. młodych osób z Podkarpacia znalazło zatrudnienie dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), którego realizacja w regionie już się zakończyła. W sumie z tego programu do województwa trafiło 151,5 mln euro.
POWER – to program finansowany z budżetu UE, skierowany do osób do 29. roku życia, którzy są bez pracy. Na Podkarpaciu za realizację programu odpowiadał Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.
Jak poinformował PAP dyr. WUP Tomasz Czop, we wszystkich projektach, które zostały dofinansowane tego programu udział wzięło niemal 75 tys. osób, w tym ponad 2,3 tys. były to osoby z niepełnosprawnościami.
Przez cały okres wdrażania POWER ogłoszonych zostało 13 naborów, a wartość podpisanych ponad 300 umów wyniosła pawie 927,5 mln zł.
Jak podkreślił Czop, efektem realizacji programu POWER jest to, że blisko 54 tys. osób, do 29 roku życia, znalazło wreszcie pracę.
Szczególnie cieszy to, że mamy też blisko 10 tys. nowych firm i przedsiębiorców, którzy sięgnęli po dotacje z POWER. Te firmy powstały na Podkarpaciu, ale niejednokrotnie działają w skali kraju
– dodał.
Dyr. WUP podał, że znaczna część osób, które brały udział w projektach finansowanych z POWER wzięła udział w stażach i szkoleniach.
Dzięki temu zdobyli nowe umiejętności i wiedzę, zyskali doświadczenie, którego oczekują pracodawcy. A brak doświadczenia to jedna z najczęstszych barier blokujących rozwój młodych osób
– stwierdził.
W ocenie Czopa, POWER był programem, który kompleksowo wspierał młodych ludzi bez pracy, dzięki czemu ułatwiał im znalezienie stabilnej pracy.
Dyr. rzeszowskiego WUP zwrócił uwagę również, że program ten był „wykorzystywany” w okresie epidemii COVID-19.
W tym okresie z tego programu wsparliśmy 2 087 osób, które pracowały i znalazły się w czasie pandemii w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy
– powiedział.
Zdaniem Czopa, pieniądze z POWER zostały dobrze i skutecznie wykorzystane. (PAP)