Dar Narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt. W Żarnowcu poetka zamieszkiwała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła działalność pisarską, oświatową i patriotyczno-społeczną. W programie obchodów zaplanowano ogólnopolską konferencję naukową, wystawę czasową oraz koncert.
Na konferencji naukowej pn. „120 lat Daru Narodowego dla Marii Konopnickiej” przedstawione zostaną najnowsze wyniki badań nad życiem i twórczością pisarki, które wygłoszą wybitni badacze twórczości autorki „Roty” z ośmiu ośrodków naukowych: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Obwodowa Biblioteka Naukowa im. E. F. Karskiego w Grodnie oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Integralnym elementem wydarzenia będzie otwarcie wystawy czasowej pt. „Jubileusz twórczości literackiej Marii Konopnickiej na łamach prasy”, na której ukazane zostaną obchody 25-lecia działalności literackiej poetki w latach 1902-1903 oraz wyniki badań na ten temat, które nie zostały do tej pory opracowane i zaprezentowane współczesnym odbiorcom.
Obchody zakończy wieczór literacko-muzyczny pt. „Konopnicka moja miłość, czyli Maria na inaczej…” w wykonaniu znanych, warszawskich artystów. W programie spotkania artystycznego usłyszymy pieśni polskich i zagranicznych kompozytorów oraz recytację utworów poetki.
Początek uroczystości 25.11.2023 r. (sobota), godz. 9:30 wstęp wolny.
Tekst i fot.: Materiał prasowy Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu