Cyberbezpieczeństwa technologii informacyjnych dotyczy międzynarodowa konferencja naukowa „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata”. Na Politechnice Rzeszowskiej eksperci i naukowcy rozmawiają o przeciwdziałaniu zagrożeniom generowanym w przestrzeni cyfrowej.
Istotną kwestią dyskusji jest wymiar polityczno-prawny na poziomie państwowym i międzynarodowym
– podkreśliła dr hab. Izabela Oleksiewicz z Politechniki Rzeszowskiej.
Wszystko zaczyna się od dobrej strategii, dobrej jej implementacji, od dobrych organów i właściwych ich działań
– dodaje.
Jak powiedział prof. Piotr Dela z Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, w przypadku administracji mamy duży problem z pozyskaniem specjalistów z zakresu IT i cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem dużym zagrożeniem jest fakt, że społeczeństwo polskie nadal ma zbyt małą wiedzę o niebezpieczeństwach w cyberprzestrzeni. Cyberataki w ostatnich latach zmieniły charakter na globalny.
Marek Kołtun, biegły sądowy, ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej zwraca uwagę, że przestępczość zorganizowana częściowo przeniosła się do zasobów internetu. Jego zdaniem przestępczość zorganizowana stanowi dla nas w obszarze cyberbezpieczeństwa bardzo realne zagrożenie.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Cyberbezpieczeństwo technologii informacyjnych” odbywa się po raz piąty na Politechnice Rzeszowskiej.
Tekst i fot.: Justyna Piekło