O 11.00 mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczynają się uroczystości ponownego pochówku generała Stanisława Kopańskiego i podpułkownika Stefana Eichlera oraz ich małżonek. Doczesne szczątki bohaterów powróciły do Polski z Wielkiej Brytanii i zostaną złożone na Powązkach Wojskowych.
Szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że tym samym spełnia się marzenie generała Kopańskiego, zasłużonego żołnierza i dowódcy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który rozsławił imię polskiego oręża na cały świat.
-Jako dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w boju o Tobruk pokazywał, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych – wskazuje minister Jan Józef Kasprzyk. Jak dodał: „po wojnie pozostał na emigracji, bo nie mógł wrócić do Polski, komuniści pozbawili go nawet polskiego obywatelstwa, ale on nie tracił wiary, wolnej polski nie doczekał, ale wychował następne pokolenie Polaków, które tę wolną Polskę odzyskało”.
Stanisław Kopański, „Jednooki” bohater Tobruku po wojnie osiedlił się w Anglii. Udzielał się w środowiskach kombatanckich. Zmarł w Londynie w 1976 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Northwood. –Teraz spocznie na Powązkach Wojskowych wśród swoich kolegów, którzy powrócili do wonnej Polski za życia, lub po śmierci – dodaje Jan Józef Kasprzyk. Podkreśla, że generał Stanisław Kopański jest jednym z dowódców, który był uosobieniem cnót odwagi, męstwa, niezłomności i honoru.
Podpułkownik Stefan Eichler, legionista, żołnierz Andersa, minister był związany ze Związkiem Strzeleckim, walczył w Legionach Polskich. Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Sowietów i wywieziony na terytorium ZSRR. Wrócił jako żołnierz armii generała Andersa. Po wojnie działał politycznie wśród polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1980 roku i został pochowany na cmentarzu Morden w Londynie.
Około 13.00 nastąpi złożenie doczesnych szczątków oficerów oraz ich małżonek do nowych miejsc pochówków w kwaterze C na Cmentarzu Powązki Wojskowe.
Uroczystość organizuje między innymi Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. (IAR)
Fot. ilustracyjne