Szopka z Markowej, miejscowości błogosławionej rodziny Ulmów, zamordowanej podczas wojny przez Niemców za ukrywanie Żydów, jest od piątku prezentowana na międzynarodowej wystawie „Sto szopek w Watykanie”. Ekspozycja została otwarta w skrzydle kolumnady na placu Świętego Piotra.
Szopka przedstawia dom rodzinny Ulmów, do którego zawitali Maryja, święty Józef i Dzieciątko Jezus. Jak wyjaśnili twórcy i pomysłodawcy szopki: Jan Szajer i jego żona Bożena, tak jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swoim małym drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią ze Świętą Rodziną.
Szopka w formie chaty o konstrukcji przysłupowej została zbudowana z drewna i słomy. Na dachu umieszczono tabliczkę z napisem: „Błogosławiona rodzina Ulmów” po polsku, angielsku i włosku.
Na środku znajduje się Święta Rodzina, a z boku figurki ciężarnej Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie domu upamiętnieni zostali ukrywani Żydzi, którzy zginęli razem z Ulmami. Widnieje tam tabliczka z napisem „Rodzina Goldmanów”, a pod nią macewy z imionami jej członków. W rogu chaty stoi choinka udekorowana ozdobami ze słomy.
Żłóbek został zgłoszony na tę ekspozycję przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej, które przy jego realizacji współpracowało z Towarzystwem Przyjaciół Markowej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Tekst: Sylwia Wysocka, fot. Łukasz Wacławek