Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał wczoraj nowe władze mediów publicznych. Przeciwko zmianom protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wieczorem przed siedzibą Telewizji Polskiej w Warszawie i przed oddziałami Telewizji w kilku miastach odbyły się manifestacje.
Nowym prezesem Polskiego Radia został Paweł Majcher, Telewizji Polskiej Tomasz Sygut, a Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński. Minister kultury powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały ich nowe zarządy. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, szef resortu dokonał tego na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Ministerstwo napisało, że konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Według ministerstwa zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny z 14 grudnia w sprawie mediów publicznych jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani ministra kultury, ani nowych rządów czy rad nadzorczych spółek medialnych.
Sygnał TVP Info został przed południem wyłączony, niewyemitowane zostały Telexpress, Panorama i Wiadomości.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział komentując zmiany, że mamy do czynienia z załamaniem się porządku prawnego. Dodał, że „ta władza tak bardzo nie przestrzega konstytucji, że jest niekonstytucyjna”. Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, iż „któregoś dnia sąd to oceni”.
Do siedziby Telewizji Polskiej przybyli wczoraj dziennikarze i parlamentarzyści PiS. Rzecznik komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak powiedział, że policja otrzymała kilka zgłoszeń i podjęła interwencje. Jak podkreślił Sylwester Marczak, celem tych interwencji było łagodzenie atmosfery.
Prezydent Andrzej Duda w liście do premiera Donalda Tuska wezwał szefa rządu i ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego w związku ze zmianami w zarządach mediów publicznych. Wskazał, że Rada Ministrów, składając wobec niego przysięgę, zobowiązała się do wierności Konstytucji i innym prawom. Prezydent podkreślił, że cel polityczny nie może być usprawiedliwieniem dla łamania fundamentalnych zasad konstytucyjnych, w tym zasady legalizmu oraz zasad stanowienia prawa.
Andrzej Duda nawiązał do uchwały sejmowej, w którym Sejm wezwał Skarb Państwa do „podjęcia niezwłocznych działań naprawczych, które mają służyć zapewnieniu należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej”. prezydent napisał, że uchwała sejmowa, zgodnie z Konstytucją, nie jest aktem prawa powszechnie obowiązującego, wobec czego próba obejścia lub złamania obowiązujących ustaw jest niezgodna z polskim porządkiem konstytucyjnym. Andrzej Duda napisał także, ze zgodnie z ustawą z 2016 roku to Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje członków kierownictwa mediów publicznych.
Na list prezydenta odpowiedział w serwisie X premier Donald Tusk. Jak napisał we wpisie: „Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu – zgodnie z Pana intencją – przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję”. (IAR)
Fot. ilustracyjne