Dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, a zarazem kończący okres Adwentu.
Najważniejszym elementem obchodów jest uroczysta wieczerza w gronie najbliższych. Tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła trzech królów. Kolację rozpoczyna wspólna modlitwa i odczytanie fragmentu ewangelii. Wigilii towarzyszy cała gama zwyczajów i symboli, bez których wiele osób nie wyobraża sobie świąt.
Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, nawiązując do żłóbka, miejsca narodzin Chrystusa. Na stole pozostawia się również dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Zanim goście skosztują przygotowanych potraw, wszyscy składają sobie życzenia, przełamując się opłatkiem, symbolizującym miłość i przebaczenie.
Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Choć niewielu chrześcijan zdaje sobie z tego sprawę, w kulinarnych zwyczajach wigilijnych zachowało się wiele elementów nawiązujących od obrzędów pogańskich, zwłaszcza wykorzystanie składników typowych dla styp pogrzebowych, takich jak zboża, mak czy grzyby.
Najbardziej typowe dania wigilijne to obecnie ryba (karp), barszcz z uszkami oraz pierogi z kapustą lub grzybami. W różnych częściach kraju znane są również regionalne specjały świąteczne, takie jak kutia (Podlasie) czy makówki (Śląsk).
Fot. pexels.com