Sześć kolejnych mebli z pierwszej połowy XIX w.: dwa stoły, sekretarzyk, toaletka, kosz na papiery i spluwaczka, stanowiących niegdyś pierwotne wyposażenie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, powróciło po odnowieniu na swoje miejsce.
Licząca ponad 200 lat rezydencja w Zarzeczu, będąca niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich herbu Sas, jest filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Klasycystyczny pałac powstał ponad 200 lat temu (oficjalne otwarcie datuje się na 1819 r.) z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX w. była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Posiadłość do dziś jest otoczona przez park.
W Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu zakończył się czwarty etap prac konserwatorskich, który objął cenne obiekty z historycznego pałacu.
Kierownik zarzeckiego muzeum Piotr Prymon przekazał w rozmowie z PAP, że w ramach tego przedsięwzięcia odnowiono zabytki z I połowy XIX w., należące do pierwotnego wyposażenia rezydencji Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Wśród nich znalazły się meble z okładziny czeczotowej w stylu biedermeier: stół owalny, sekretarzyk i toaletka zwana gotowalnią. Ponadto konserwacji poddano także stół okrągły ekranowy, fornirowany z okresu późnego klasycyzmu, drewniany kosz na papiery i spluwaczkę.
Wszystkie meble zostały w odpowiedni sposób oczyszczone i zabezpieczone przed insektami. Szczególnie czasochłonna była konserwacja mebli z okładziny czeczotowej
– zaznaczył Prymon.
Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński zaznaczył, że meble, które przeszły pełen staranności proces konserwacji w pracowniach w Rzeszowie i Łańcucie, nie tylko powróciły do swojej pierwotnej wysokiej klasy artystycznej, ale także zyskały na jeszcze większym znaczeniu historycznym.
Muzeum Dzieduszyckich, utworzone 15 lat temu jako filia Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, szczyci się możliwością prezentowania tych unikatowych mebli
– zapewnił dyr. Sawiński.
Projekt konserwacji mebli zarzeckich jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 r. i konsekwentnie prowadzonych przez kolejne lata.
Wszystkie etapy konserwacji mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu były możliwe dzięki dofinansowaniu z resortu kultury i z pieniędzy własnych muzeum. (PAP)
Fot. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich