Politycy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że przejęcie mediów publicznych jest niezgodne z prawem. Posłowie Zbigniew Chmielowiec i Fryderyk Kapinos przeprowadzili dziś interwencję poselską w siedzibie TVP Rzeszów.
Przypomnijmy. 19 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe władze mediów publicznych na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Ministerstwo napisało, że konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Z taką argumentacją nie zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Fryderyk Kapinos. Jak przekonuje, to Rada Mediów Narodowych powołuje zarząd.
Została ona powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej
– powiedział poseł Fryderyk Kapinos.
Dyrektor TVP Rzeszów Józef Matusz oświadczył, że od momentu wyłączenia anten telewizji regionalnych, TVP Rzeszów pracuje bez zmian.
Wszystkie programy są realizowane i emitowane na jedynym komunikatorze do którego mamy dostęp: Facebooku TVP Rzeszów. Nie mamy żadnych informacji z centrali w Warszawie, jak długo to potrwa
– dodał Józef Matusz.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek powiedział, że od stycznia rząd będzie pracował nad projektami ustaw dotyczącymi ładu medialnego. Potwierdził to wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Dziś na antenie Programu 3. Polskiego Radia powiedział, że niebawem rozpoczną się pracę nad stworzeniem nowej ustawy medialnej, która będzie regulować kwestie funkcjonowania mediów publicznych.
Relację przygotował Łukasz Wacławek.
Tekst: Łukasz Wacławek, fot. TVP Rzeszów/Facebook