Wielu grekokatolików wzięło udział w Przemyślu w uroczystościach święta Objawienia Pańskiego, zwanego też popularnie Jordanem, na pamiątkę chrztu Chrystusa w tej rzece. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościołów wschodnich, będące zarazem kulminacją okresu Bożego Narodzenia.
Dotychczas święto Objawienie Pańskiego, obchodzono 19 stycznia. Jednak w ubiegłym roku zwierzchnicy Cerkwi greckokatolickiej, najpierw w Ukrainie, następnie w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego. Stąd w tym roku święto Jordanu grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
W Przemyślu uroczystości rozpoczęła msza św. pontyfikalna w soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz. W liturgii uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa rzymskokatolickiego.
Po mszy zgodnie z wieloletnią tradycją, wierni wraz z duchowieństwem udali się w procesji ulicami miasta nad San. Tam odbyło się misterium poświęcenia wody i symbolicznej przemiany Sanu w Jordan. Duchowni pobłogosławili wodę trójramiennymi świecznikami oraz trzykrotnie zanurzali w niej krzyż.
Poświęconą „jordańską” wodę wielu wiernych nabierało do butelek, zabierając ją do domów. Wodzie tej przypisuje się niezwykłą moc uzdrawiania i oczyszczania. Ma również przynosić pokój, chronić dom i rodzinę przed złem i przeciwnościami losu.
Tekst: PAP, fot.Polskie Radio