Ponad 70 wyjątkowych artefaktów między innymi broń biała i dzieła sztuki powróciły do Zamku Dzikowskiego obecnej siedziby Muzeum Tarnowskich w Tarnobrzegu.
To już ostatnie eksponaty Kolekcji Dzikowskiej, które po zakończeniu II wojny światowej były przechowywane w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Jak podkreślił profesor Tadeusz Zych dyrektor tarnobrzeskiej placówki jest to spełnienie woli ostatniego właściciela zamku Artura Tarnowskiego. On to już po wojnie opublikował w paryskiej prasie tekst, o tym by całość kolekcji powróciła do rodowej posiadłości Tarnowskich.
Natomiast prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podkreślił, że to bardzo ważny dzień dla miasta ponieważ zbiory mają ogromną wartość i są niezwykłym dziedzictwem narodowym, które zostanie tu na wieki.
Kolekcja Dzikowska to niezwykle cenny zbiór dzieł sztuki i archiwaliów o wielkim znaczeniu dla polskiej kultury. Twórcami kolekcji byli w pierwszej połowie XIX wieku Jan Feliks Tarnowski i jego żona Waleria ze Stroynowskich Tarnowska.
Spośród ponad 70 dostarczonych z Rzeszowa do Tarnobrzega eksponatów najcenniejsza jest broń biała. W gablotach można podziwiać między innymi turecką karabelę ze stali damasceńskiej, zdobioną turkusami i polskie szable husarskie. Prezentowane jest także srebrne okucie laski marszałkowskiej Jana Tarnowskiego, znalezione w gruzach po pożarze zamku dzikowskiego w 1927 roku.
Szczególnie cenny dla muzeum jest album ze zdjęciami dokumentującymi wystrój całego zamku w 1917 roku autorstwa Michała Affanasowicza. Można na nich dostrzec ocalałe eksponaty, które wrócą na swoje miejsce. W zbiorze znalazła się duża kolekcja obrazów, grafik i dziewiętnastowieczne rzeźby przedstawiające Junonę i Cererę.