O potrzebie edukacji historycznej, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców Podkarpacia, mówili uczestnicy konferencji w Rzeszowie. Chodzi o wiedzę dotyczącą historii obecności społeczności żydowskiej w regionie i jej losów w czasie II wojny światowej. Niemcy zamordowali około 6 milionów Żydów, w tym prawie trzy miliony w Polsce.
Historyk prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Wacław Wierzbieniec przypomniał, że do wybuchu wojny w wielu miejscowościach regionu Żydzi stanowili nawet około połowy mieszkańców. Tak było m.in. w Rzeszowie, Łańcucie, Dukli, Lesku, Przeworsku, Cieszanowie, Tarnobrzegu. Marta Wójcik z Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniała, że rzeszowianie poznają historię miasta podczas organizowanych przez nią plenerowych lekcji historii w miejscach, związanych z Żydami.
Z kolei nauczyciela historii w Zespole Szkół w Błażowej, dr Małgorzata Kutrzeba organizuje spotkania uczniów ze świadkami historii. Gościem specjalnym rzeszowskiej konferencji pod hasłem „Jak uczyć o Holokauście” była dr Rachela Halpern z Kolorado, której rodzina pochodzi z Dynowa. W czasie swojego wystąpienia opowiedziała dramatyczną historię swojej rodziny wywodzącej się z Dynowa. Mówiła, że trzeba przypominać o dokonaniach społeczności żydowskiej w Polsce.
Zapomnienie to jest druga śmierć
– powiedziała do uczestników dyskusji dr Rachela Halpern.
Organizatorem rzeszowskiej konferencji było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.
Relacja Iwony Piętak.
Tekst i fot. Iwona Piętak