Na Podkarpaciu są obecnie trzy strefy ochrony dla niedźwiedzi, które obejmują siedem gawr. Biorąc pod uwagę, że u nas niedźwiedzi jest najwięcej w kraju, można pokusić się o stwierdzenie, że nie jest to ochrona niezbędna dla zachowania gatunku
– powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis.
Strefy ochrony dla niedźwiedzi, które obejmują najczęściej gawry, czyli miejsca, gdzie drapieżniki zimują i rodzą się młode, ustala RDOŚ. Może to zrobić na wniosek np. organizacji, stowarzyszenia lub z urzędu.
Jak podkreślił Lis, strefy powstają na podstawie decyzji administracyjnej, która określa lokalizację i gatunek, dla którego się ją tworzy. Proces ten jest silnie sformalizowany i regulowany zapisami m.in. ustawy o ochronie przyrody.
W danych RDOŚ wynika, że obecnie w województwie podkarpackim funkcjonują trzy strefy ochrony okresowej dla niedźwiedzi, które obejmują w sumie siedem gawr. Strefa taka obejmuje miejsce gawrowania i obszar w promieniu do 500 m od tego miejsca.
Zdaniem rzecznika, niewielka liczba stref w regionie może wynikać z tego, że gawry są najczęściej znajdywane poza okresem zimowym. Nie ma więc pewności, że niedźwiedź spędzi tam kolejną zimę. Dodać należy, że strefa ochrony ma określony czas obowiązywania, od 1 listopada do 30 kwietnia (tj. w okresie gawrowania).
Najczęściej strefę tworzy się wokół gniazda czy gawry.
Tu jest bardzo silny związek przyczynowo-skutkowy. Nie tworzymy stref profilaktycznie, na zaś. Tylko udokumentowane występowanie gatunku pozwala na utworzenie strefy
– podkreślił rzecznik rzeszowskiego RDOŚ.
Strefy mogą być ustanowione nie tylko dla zwierząt, ale również dla roślin i grzybów.
Lis zaznaczył, że jeśli strefa jest ustanowiona na danym obszarze, to zakazane jest przebywanie w jej obrębie osób.
Są oczywiście wyjątki to m.in. właściciel nieruchomości czy osoba sprawująca nadzór nad obszarami objętymi strefą ochrony
– powiedział.
Zakazane jest również wycinanie drzew lub krzewów w strefie czy budowanie nowych obiektów, urządzeń i instalacji. Populacja niedźwiedzi, które żyją w Bieszczadach, szacowana jest na ok. 200 osobników. (PAP)
Fot. pixabay.com