W Archikatedrze Oliwskiej otwarto w niedzielę wystawę IPN „Błogosławieni Ulmowie z Markowej”. Plansze ze zdjęciami rodziny, które przypominają historię Ulmów i ich męczeńskiej śmierci za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej będą towarzyszyć relikwiom w parafiach na terenie archidiecezji gdańskiej.
Podczas niedzielnej mszy św. przed otwarciem wystawy IPN w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” metropolita gdański abp. Tadeusza Wojda powiedział, że członkowie rodziny najważniejsze wskazania Jezusa w ewangelii podkreślali czerwony kolorem – jednym z takich wskazań było „przykazanie miłości – kochaj bliźniego, jak siebie samego”.
Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, który jest spokrewniony z rodziną błogosławionych, przed otwarciem wystawy powiedział, że Gdańsk nie pierwszy raz gości rodzinę Ulmów, bo w 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej pojawiła się fotografia rodziny, którą zobaczyło ok. 2 mln zwiedzających.
Wystawa, którą otwarto w Archikatedrze Oliwskiej liczy osiem plansz. Prezentacja będzie towarzyszyć relikwiom w każdej parafii na terenie archidiecezji gdańskiej.
Wiosną 1944 Ulmowie zostali zadenuncjowani niemieckim władzom. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali małżeństwo i szóstkę ich dzieci. Razem z nimi zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi.
Tekst: PAP / Fot.: Sebastian Kieszkowski – podkarpackie.pl, arch.