Placówka jest wyjątkowym muzeum przyrodniczym, które poświęcone jest Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w dolinie rzeki. Centrum propaguje ponadto wiedzę o funkcjonowaniu obszarów chronionych Natura 2000. Jak poinformował kierownik placówki Konrad Niedźwiedź, jednym z głównych zadań Centrum Natura 2000 jest popularyzacja zasad ochrony przyrody i realizacja zadań edukacji ekologicznej w gminie i w regionie.
Z zaproszenia na ten wyjątkowy jubileusz bardzo licznie skorzystały całe rodziny. Goście mogli podziwiać między innymi dioramy przyrodnicze, akwaria, terraria i paludaria. Jubileuszowe uroczystości j uświetniła inauguracja piątej edycji Akademii Przyrodniczej. Można było obejrzeć prezentację filmów przyrodniczych autorstwa Dawida Popończyka, twórcy kanału Leśny Kawaler w serwisie YouTube.
Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu powstało w 2013 roku z inicjatywy prezydenta miasta. Pierwotnie placówka mieściła się w jednym ze skrzydeł Zamku Dzikowskiego. W 2019 roku przeniosła się do wyremontowanych pomieszczeń po dawnej ujeżdżalni.
Relacja Robert Pytki.
Tekst i fot. Robert Pytka






![2,5 roku więzienia dla 18-letniego Remigiusza Ż. za przygotowania do zamachu i wspieranie Państwa Islamskiego [AKTUALIZACJA] 7 - Polskie Radio Rzeszów 62-latek z Ulucza oskarżony o zabójstwo partnera córki. Sprawa trafiła do sądu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/zblizenie-mloteczek-pojecia-osad-350x250.jpg)





