Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” zaprasza na obchody 43. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Rozpoczną się o godz. 11:00 mszą świętą w intencji polskich rolników i suwerennej ojczyzny w kościele farnym w Rzeszowie.
Następnie uczestnicy złożą wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 roku w dawnym Domu Kolejarza.
O godzinie 13 zaplanowano konferencję „Konstytucja Polskiej Wsi” w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas konferencji zostaną wręczone okolicznościowe odznaczenia „W obronie polskiej ziemi” osobom zasłużonym. Referaty związane z wydarzeniami w 1981 roku przedstawią profesorowie Paweł Soroka, Jerzy Szymona i Roman Niżnikowski.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy i
ks. arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego.
W nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w budynku rzeszowskiego „Domu Kolejarza”, będącego wówczas siedzibą byłej Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych, przedstawiciele komisji rządowej, reprezentujący władze PRL, podpisali z przedstawicielami Komitetu Strajkowego, działającego w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz z przedstawicielami „Solidarności” pracowniczej porozumienie, w którym po raz pierwszy od czasu powstania PRL uwzględnione zostały postulaty mieszkańców polskiej wsi. 20 lutego odrębne porozumienie z przedstawicielami rolniczej „S” podpisane zostało w Ustrzykach Dolnych.
Porozumienia te, znane pod wspólną nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, były czwartymi ogólnopolskimi porozumieniami (po szczecińskich, gdańskich i jastrzębskich), jakie komunistyczne władze podpisały z niezależnymi przedstawicielami społeczeństwa polskiego. Tym, czym dla członków NSZZ „Solidarność” jest Gdańsk, tym dla członków rolniczej „S” jest Rzeszów.
Tekst: Łukasz Wacławek, IAR, fot. Polskie Radio Rzeszów