Fundacja Ułani Króla Jana zrealizowała kolejny, kostiumowy film historyczny. „Jasyr” to fabularna opowieść przypominająca tragedie najazdów tatarskich na ziemie południowo-wschodnie dawnej Rzeczypospolitej. W ich wyniku od końca XV w. po schyłek XVII w. stulecia z terenów państwa polsko-litewskiego porwano do niewoli około 1,2 miliona brańców, a łączna liczba tatarskiego jasyru z Europy Środkowo-Wschodniej w okresie XVI-XVII w. szacuje się na około 2,4 miliona ludzi.
Do kraju powróciło zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. To pełne tragizmu zjawisko, jak żadne inne w naszej historii, zapisało się w pamięci zbiorowej wielu pokoleń nie tylko Polaków, ale i Rusinów (Ukraińców) zamieszkujących na terenach ziem południowo-wschodnich Rzeczypospolitej. Mimo że od tych wydarzeń minęło setki lat, to do dnia dzisiejszego istnieją materialne i niematerialne ślady grabieżczych najazdów tatarskich. Są to: kopce tatarskie, budowle obronne np. kościoły i cerkwie, ale także podania, legendy i przysłowia.
„Jasyr” jest szerokim projektem, obejmuje zarówno 20-minutowy film fabularny, jak i filmy dokumentalne, które zostały zrealizowane z udziałem historyków i badaczy dziejów polski XVI-XVII w.
O produkcji filmu „Jasyr” rozmawiają: Sławomir Kwoka, prezes Fundacja Ułani Króla Jana i Adam Głaczyński.
Tekst: Adam Głaczyński, fot. Fundacja Ułani Króla Jana