W audycji „Science” pojawiły się wątki rzeszowskie i japońskie. Pierwszą rozmowę poświęciliśmy dermatologii. To dział medycyny, który koncentruje się na chorobach skórnych oraz badaniach funkcji i struktury skóry. Prężnie rozwijającym się ośrodkiem naukowo-badawczym w tym zakresie jest Uniwersytet Rzeszowski i Klinika Dermatologiczna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Jak się okazuje to do Rzeszowa przybywają specjaliści w tej dziedzinie, by zdobywać nowe umiejętności, między innymi z obsługi nowoczesnych sprzętów medycznych.
Działanie urządzeń w pracowni Zakładu Dermatologii UR omówił prof. dr hab. n. med. Adam Reich, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Kliniki Dermatologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Wątek z kraju kwitnącej wiśni dotyczył sztucznej inteligencji. Do Rzeszowa przyjechał z prof. Tom Hashimoto, by wygłosić wykład pt. „Wpływ sztucznej inteligencji na zarządzanie wiedzą. Czy sztuczna inteligencja może być kreatywna i innowacyjna?”. W spotkaniu wzięli udział studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji – Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz uczniowie szkół średnich.
Prof. Tom Hashimoto jest dyrektorem ds. współpracy międzynarodowej na Uczelni Vistula oraz profesorem ekonomii międzynarodowej i regionalnej na Uniwersytecie w Wilnie, posiada tytuł doktora geografii finansowej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zajmuje się analizą ekonomiczną prawa, dokonuje ocen społeczno-politycznych i ekonomicznych, a także doradza kadrze zarządzającej w zakresie relacji międzypokoleniowych i ekspansji międzynarodowej.
Prof. Hashimoto wyjaśnił, dlaczego sztuczna inteligencja jeszcze nie jest kreatywna. Jak podkreślił, mogą to zmienić komputery kwantowe, nad którymi pracują naukowcy.
Ponadto w „Science” Piotr Malec opowiedział o kosmicznych skałach, które stanowią realne zagrożenie dla naszej planety, a Szymon Taranda przedstawił informacje naukowe.
Audycję przygotowała Justyna Piekło.
Fot. pixabay.com