Punkt w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena jutro kończy działalność. Jak wyjaśnia rzecznik Andrzej Sroka, priorytetem jest leczenie pacjentów onkologicznych, którzy przyjmowani są w trybie planowym. Pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, izba przyjęć udziela świadczenia w trybie pilnym. Pozostałe osoby chcące uzyskać pomoc, kierowane są do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż uspokaja, że nie pogorszy się sytuacja mieszkańców Rzeszowa. Od 18 marca planowane jest otwarcie nowego punktu w Szpitalu MSWiA. Jak przypomina pomoc w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Można z niej skorzystać w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Na terenie Podkarpacia funkcjonują 32 takie punkty.
Warto wiedzieć, że liczba punktów takiej pomocy w Rzeszowie i najbliższej okolicy jest dość duża w porównaniu do podobnych miast w Polsce. Znajdują się one w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Małopolskim oraz Centrum Medycznym w Łańcucie.
Tekst: Barbara Kozłowska, fot. pixabay.com