Podkarpackie wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się dziś przed południem w Rzeszowie. Rozpoczęła je msza. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Uczestniczący w niej szef oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko przypominał o konieczności poszukiwań i godnego pochówku doczesnych szczątków zamordowanych w latach komunizmu Żołnierzy Wyklętych. Jak powiedział, należy ich szukać i identyfikować a następnie pochować z wojskowymi honorami, aby ich historia nie była elementem budowania martyrologicznej narracji dziejów Polski, ale by pamięć o nich trwała a ich godne uczczenie i właściwe miejsce w historii było przejawem ich zwycięstwa i chwały.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas Hul powiedziała Radiu Rzeszów, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są ważne w kontekście pamięci historycznej młodej części społeczeństwa, której trzeba przekazywać wiedzę o bohaterach minionych czasów.
Uroczyste obchody odbyły się także w Tarnobrzegu. Najpierw na Placu Surowieckiego przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego – Zapory złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie o 16.30 na Zamku Tarnowskich – profesor Tadeusz Zych wygłosi wykład zatytułowany „Hieronim Dekutowski „Zapora”- droga do bohatera”.
Natomiast w Stalowej Woli popołudniowa część uroczystości rozpocznie się o godzinie 18:00 w Kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie. Tam w intencji „Żołnierzy Wyklętych” odprawiona zostanie msza. Po niej uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy pamięci na ścianie kościoła, a następnie udadzą się na Cmentarz Wojenny w Stalowej Woli-Rozwadowie gdzie złożą kwiaty przy grobie kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.
Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w rocznicę zamordowania 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim pułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy z IV Zarządu Organizacji WiN. Został ustanowiony przez polski parlament w 2011 roku.
Relacja: Jerzy Pasierb.
Tekst: Jerzy Pasierb, Robert Pytka, fot.: Marek Maśniak