Spotkanie z żołnierzem pułkownika Stanisława Maczka, uczestnikiem kampanii wrześniowej odbędzie się dziś w bibliotece w Strzyżowie. O godz. 17 rozpocznie się tam prezentacja książki zatytułowanej „Tadeusz Lutak ps. „Pancerz” opowieści wojenne”, spisane i opracowane przez wnuka Wojciecha Grodeckiego.
Pochodzący z Żarnowej kpt. Tadeusz Lutak ma 106 lat, jest legendą. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, brał udział w walkach 121. kompanii czołgów lekkich w ramach 10. Brygady Kawalerii. Wzięty do niewoli w okolicach Starego Dzikowa uciekł z transportu i powrócił do domu. Od 1940 r. działał w konspiracji – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, ps. „Pancerz”.
Był żołnierzem w grupie dywersyjnej dowodzonej przez Stanisława Mikulskiego „Żmiję”. Walczył w organizacji wywiadowczo-dywersyjnej krypt. „Ruch”, podległej inspektorowi rzeszowskiemu AK kpt. Łukaszowi Cieplińskiemu. M.in. brał udział w akcji likwidacyjnej na Edwardzie Kochu w Niebylcu, który otrzymał wyrok śmierci za współpracę z Niemcami. W lutym odebrał odznakę „Zasłużony dla województwa podkarpackiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.
Po wejściu Sowietów musiał wyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Powrócił do Żarnowej w 1946 r., gdzie pracował jako masarz i rolnik. Podporucznik od 2 stycznia 2001 r. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz w Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W marcu 2023 roku uzyskał awans na stopień kapitana.
Za swoje zasługi został odznaczony: czterokrotnie Medalem Wojska (1948); Medalem Zwycięstwa i Wolności (1968); Krzyżem Partyzanckim (1973); Krzyżem Armii Krajowej (1981); Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” (1982); KK OOP (1987); Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1993); Krzyżem Armii Krajowej (1998); Nagrodą Honorową IPN Świadek Historii (2019).
Tekst: Barbara Kozłowska, fot. archiwum organizatora