W cerkwiach odbywa się jutrznia paschalna, czyli nabożeństwo składające się ze śpiewanego kanonu wyrażającego radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Na początku nabożeństwa kapłan wynosi płaszczenicę za ikonostas. Odbywa się uroczysta procesja. Następnie kapłan trzy razy uderza krzyżem w zamknięte drzwi świątyni, które symbolizują kamień u grobu Chrystusa. Drzwi się otwierają, śpiewany jest troparion Paschy, rozpoczyna się uroczysta liturgia. Charakterystycznym elementem nabożeństwa jest wielokrotnie powtarzana przez kapłana fraza „Chrystus zmartwychwstał, śmiercią śmierć podeptał”. Tak było m.in. w greckokatolickim soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.
W homilii nawiązał do wojny za wschodnią granicą.
Dziś zmartwychwstały Chrystus wędruje po drogach całego świata, zwłaszcza Ukrainy. Spotyka żołnierzy, którzy walczą z barbarzyństwem XXI wieku i bronią swojej ojczyzny; spotyka płaczące matki, pochyla się nad porwanymi dziećmi wywiezionymi w głąb Rosji. Staje obok każdego, któremu droga jest wiara. Chce pocieszać uchodźców i tych, którzy cierpią. Nie możemy pozwolić, by ktoś zabrał nam radość zmartwychwstania
– powiedział arcybiskup Popowicz.
W Polsce jest około pół miliona grekokatolików i wyznawców prawosławia.
W tradycji wschodniej, Święta Wielkanocne trwają nie dwa, lecz trzy dni.
Polskie Radio Rzeszów przeprowadziło transmisję uroczystości święta Zmartwychwstania Pańskiego z archikatedry greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.