Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki. Piecza zastępcza obejmuje pieczę rodzinną i instytucjonalną. Rodzinna piecza zastępcza sprawowana jest w formie rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Co istotne, rodzinna opieka zastępcza nad dziećmi stanowi priorytetową formę pieczy zastępczej w stosunku do opieki instytucjonalnej. Również zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd umieszcza dziecko w instytucjonalnej pieczy zastępczej dopiero wtedy, gdy nie można dziecka przekazać do rodzinnej pieczy zastępczej. W programie „Sprawa w toku” o pieczy zastępczej w powiecie przemyskim, jedna ze słuchaczek zwróciła się do Polskiego Radia Rzeszów o pomoc.
Renata Ruszczak wspólnie mężem prowadzą rodzinę zastępczą w powiecie przemyskim. W piśmie skierowanym do starosty powiatu przemyskiego, które udostępniła Polskiemu Radiu Rzeszów skarży się na działania miejscowego PCPR-u. Z Panią Renatą i jeszcze dwiema paniami związanymi z rodzinami zastępczymi w powiecie przemyskim rozmawia Olga Hałabud.
Głównym adresatem skarg jest PCPR w Przemyślu. Z dyrektorem PCPR w Przemyślu Jolantą Jabłońską rozmawia Olga Hałabud.
Z wicestarostą przemyskim Markiem Kudłą rozmawia Anna Leśniewska.
W rozmowie z dyrektorem PCPR w Przemyślu Jolantą Jabłońską padły zarzuty pod adresem Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci z Krosna, z prezesem Fundacji Jadwigą Jagiełło rozmawia Anna Leśniewska.
Z wicestarostą przemyskim Markiem Kudłą rozmawia Anna Leśniewska.
Tekst i fot. pixabay.com