Na Politechnice Rzeszowskiej dziś finał Ponadwojewódzkiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2023. Uczestniczy w nim młodzież wraz z opiekunami z 12 regionów kraju.
Zdaniem Justyny Orłowskiej, pełnomocniczki premiera do spraw GovTech, takie wydarzenia wspierają budowę tego, co nazywamy kompetencjami przyszłości. To m.in. współpraca i krytyczne myślenie. Gość Polskiego Radia Rzeszów podkreśla, że konkurs jest świetną wizytówką innowacyjnego myślenia na Podkarpaciu.
Justyna Orłowska dodaje, że cyfrowej edukacji młodzieży służą również takie projekty jak Laboratoria Przyszłości. Każda szkoła w Polsce ma otrzymać m.in. drukarki 3D, mikrokontolery oraz studia wideo, aby młodzi ludzi dzielili się swoimi pomysłami. Funkcję edukacyjną spełniają też Mobilne Laboratoria Przyszłości, które codziennie odwiedzają szkoły. Przełomem w polskim systemie edukacji ma być nowy przedmiot pod nazwą biznes i zarządzanie. Młodzież ma uczyć się m.in. od przedsiębiorców, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Organizatorem konkursu GG Robot jest Podkarpacki Kurator Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Laboratorium Edukacji LAB-ED w Leżajsku i partnerstwie z Zespołem Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku, Politechniką Rzeszowską oraz Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Konkurs GG Robot został zapoczątkowany w 2014 roku w Zespole Szkół im. Prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym w gminie Leżajsk.
Z Justyną Orłowską rozmawia Iwona Piętak.
fot. Dorota Wilk