Gminy powiatu stalowowolskiego
W gminie Bojanów zmiana wójta. Urzędujący przegrał z Agnieszką Kobylarz, która dostała 62 proc. głosów. W Pysznicy pozstaje Łukasz Bajgierowicz, z też bardzo wysokim poparciem, bo 77 proc. Mocny wynik ma także Dariusz Toczyński, pozostający na stanowisku burmistrza Zaklikowa – dostał 74 proc. poparcia. W Zaleszanach i Radomyślu nad Sanem było tylko po jednym kandydacie. Wtedy głosuje się „za” albo „przeciw”. W Zaleszanach Paweł Gardy otrzymał blisko 80 proc. głosów, a w Radomyślu Jan Pyrkosz – 72 proc.
Przeworsk i gminy powiatu przeworskiego
W Przeworsku fotel burmistrza zachowuje Leszek Kisiel, który otrzymał ponad 54 proc głosów, w gminie wiejskiej wójtem pozostaje Daniel Krawiec, pokonał kontrkandydata z ponad 70-procentowym poparciem. W gminie Tryńcza jedyny kandydat na wójta Ryszard Jędruch ma 84 proc. głosów, a zmiana nastąpi w gminach: Gać – tam wójtem będzie Łukasz Pieniążek, który zdobył 55 proc. głosów, a także Jawornik Polski, nowy włodarz to Łukasz Kawaliło z wynikiem niespełna 51 proc.
Dogrywka będzie w Kańczudze, obecny burmistrz Andrzej Żygadło dostał 38 proc. głosów, a Jacek Sołek prawie 28. Podobnie w Sieniawie. Witold Mrozek ma 39 proce. a starający się o reelekcję Adam Woś – 31 proc.
Wójtem gminy Adamówka zostaje Jacek Kierepka z wynikiem prawie 63 procent, a w Zarzeczu stanowisko zachował Tomasz Bury z minimalną przewagą, bo głosowało na niego niespełna 50,5 procent, pokonał kontrkandydata 34 głosami.
Ropczyce i gminy powiatu ropczycko-sędziszowskiego
W Ropczycach doszło do zmiany burmistrza. Po 18 latach pełnienia funkcji włodarza gminy przez Bolesława Bujaka, jego miejsce zajął Kazimierz Moskal z Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat reprezentujący PiS zdobył 50,31 proc. głosów, pokonując urzędującego burmistrza z przewagą wynoszącą 72 głosy. W innych gminach powiatu sytuacja bez zmian. W Sędziszowie Małopolskim Bogusław Kmieć utrzymał stanowisko burmistrza, zdobywając ponad 70 proc. głosów poparcia. Podobnie w Iwierzycach, Ostrowie oraz Wielopolu Skrzyńskim, Ryszard Filipek, Grzegorz Ożóg i Marek Tęczar utrzymali swoje stanowiska.
Gminy powiatu rzeszowskiego
W Boguchwale burmistrzem pozostaje Wiesław Kąkol, który zebrał 54 proc głosów. W Błażowej takie stanowisko zachowuje Jerzy Kocój, poparło go 71 proc. wyborców. W Sokołowie Małopolskim urzędującego burmistrza pokonał Andrzej Kraska z wynikiem bliskim 56 proc. W Dynowie burmistrz Zygmunt Frańczak dostał 47 proc. i powalczy jeszcze z Ewą Hadam, która ma 28 proc. W Tyczynie również dogrywka, Zofia Międlar-Mruk, która dostała 30 proc. poparcia walczyć będzie z Januszem Błotnickim, który otrzymał 28 proc.
Ponowne głosowanie także w Głogowie Małopolskim. Urzędujący Paweł Baj ma 38 proc. poparcia i będzie walczył z Tomaszem Skoczylasem (blisko 37 %). W gminie Krasne mieszkańców czeka jeszcze starcie Jacka Materny, który dostał 34 proc. z urzędującym wójtem Wilhelmem Woźniakiem, który dostał prawie 32 proc. głosów. W Świlczy wójtem został Dawid Homa z poparciem 67 proc. Nowy wójt będzie w Trzebownisku, obecnie urzędujący przegrał ze Sławomirem Poradą, który dostał ponad 54 proc głosów.
W gminie Hyżne wójtem pozostaje Bartłomiej Kuchta z poparciem 66 proc. Nie zmieni się też wójt gminy wiejskiej Dynów. Wojciech Piech pokonał kontrkandydata wynikiem ponad 76 proc.
W gminie Kamień jedyny startujący na wójta Ryszard Bugiel dostał 80 proc. poparcia. W gminie Chmielnik w podobnym głosowaniu Ryszard Grad otrzymał 72 proc., a w Lubeni Adam Skoczylas 84 proc.
Jarosław i gminy powiatu jarosławskiego
W Jarosławiu w drugiej turze zmierzą się: urzędujący burmistrz Waldemar Paluch, który dostał prawie 39 proc. głosów i Marcin Nazarewicz z poparciem 34 procent. W Radymnie burmistrzem pozostaje Mieczysław Pizurny z poparciem 65 procent, w gminie Wiązownica wójtem pozostaje Krzysztof Strent z poparciem prawie 70 proc. Bez zmian też w gminie wiejskiej Jarosław, wójtem pozostaje Elżbieta Grunt, poparło ją 2/3 głosujących. Wójtem w Laszkach pozostaje Stanisław Gonciarz z ponad 63 proc. poparciem. W Pawłosiowie także kontynuacja, wójt Mariusz Reń dostał ponad 56 proc. głosów. Podobnie w gminie Chłopice, wójtem pozostaje Andrzej Choma z poparciem ponad 51 proc. Zmiana za to w gminie Roźwienica, nowym włodarzem będzie Tomasz Kud, który pokonał dotychczasowego wójta z wynikiem ponad 56 proc. Nowość także w Rokietnicy, tutaj urzędujący wójt przegrał z Bożeną Gmyrek popartą przez 63 proc. wyborców . W Pruchniku będzie druga tura. Wezmą w niej udział Stanisław Kłopot (45%) i Waldemar Zając (34%).
Lubaczów i gminy powiatu lubaczowskiego
W lubaczowskim, stolicy powiatu, druga tura. Urzędujący burmistrz Krzysztof Szpyt, który zebrał 1/3 głosów powalczy z Piotrem Cencorą, zdobywcą 30 proc. poparcia. Dogrywka też w Oleszycach, ale bez obecnego burmistrza, który przegrał z dwoma kontrkandydatami. Walczyć będą: Michał Jabłoński i Mariusz Obirek, obaj mają podobny wynik 34-35 procent. W gminie wiejskiej Lubaczów wójtem pozostaje Wiesław Kape, poparło go prawie 70 proc. wyborców, w Wielkich Oczach Albert Hawrylak nie miał kontrkandydata, uzyskał 89 proc. głosów poparcia. W gminie Stary Dzików także bez zmian, Tomasz Jabłoński uzyskał prawie 69 proc. W Cieszanowie burmistrzem pozostaje Zdzisław Zadworny, który otrzymał 57 proc. głosów. W Narolu nowym burmistrzem będzie dotychczasowy zastępca włodarza miasta i gminy Arkadiusz Mroczek, poparło go 67 proc. wyborców. W Horyńcu Zdroju wójtem pozostaje Robert Serki, z poparciem prawie 71 proc.
Gminy powiatu krośnieńskiego
W krośnieńskim pojawia się kilku nowych włodarzy miast i gmin. W Rymanowie wieloletniego burmistrza Wojciecha Farbańca pokonał Grzegorz Wołczański z poparciem ponad 70 proc., w Wojaszówce z urzędującym wójtem wygrał Rafał Bobala, którego poparło 58 proc. głosujących, w gminie Jedlicze burmistrza i innych kandydatów pokonał Wojciech Tomkiewicz, który zdobył minimalnie ponad wymaganą połowę – 50,66 proc. głosów. W Iwoniczu Zdroju także zmiana, dotychczasowego burmistrza pokonał Wojciech Nieradka. Nowi wójtowie będą w Jaśliskach, to Beata Madej, z ponad 58-procentowym poparciem i w Korczynie Grzegorz Półchłopek uzyskał prawie 57 proc. głosów.
Na stanowiskach pozostają Mateusz Liput, poparty przez 60 proc. głosujących w Krościenku Wyżnym i Grzegorz Węgrzynowski w Chorkówce, który dostał ponad 53 proc. głosów. Dogrywki będą w Dukli i Miejscu Piastowym. W Dukli z 5 kandydatów najlepsze wyniki uzyskali: Krystyna Andruch prawie 29 proc. i Mariusz Folcik ponad 25. W Miejscu Piastowym Wiktor Skwara uzyskał 40 proc. i urzędująca Dorota Chilik prawie 38 proc.
Jasło i gminy powiatu jasielskiego
W Jaśle będzie druga tura wyborów burmistrza. Tam startowało 5 kandydatów, bez urzędującego włodarza miasta. Blisko 50 procentowego progu był Adam Kostrząb, który dostał ponad 48 proc. głosów. Będzie walczył za dwa tygodnie z Wojciechem Zającem, który dostał 18 proc. głosów.
W powiecie jasielskim w Kołaczycach będzie druga tura, zmierzą się w niej dwie panie Małgorzata Salacha i Magdalena Stasiowska. Pierwsza zdobyła ponad 33 proc., druga 30 proc. poparcia. Podobnie w gminie Brzyska będą walczyć Waldemar Pięta, z wynikiem ponad 42 procent i urzędujący Rafał Papciak, który otrzymał prawie 37 proc. Dogrywka również w Osieku Jasielskim. Marek Rączka poparty przez 45 proc. wyborców walczył będzie ze starającym się o reelekcję Andrzejem Stachurskim, który dostał 39 proc. W Dębowcu zwycięzcą jest urzędujący wójt Marcin Borek, dostał prawie 84 proc. głosów, co może być rekordem w głosowaniu na więcej niż jednego kandydata. Na stanowisku zostaje też wójt gminy wiejskiej Jasło Wojciech Piękoś, z wynikiem 52 proc. W gminie Nowy Żmigród także bez zmian, wójtem pozostaje Grzegorz Bara, który uzyskał ponad 2/3 głosów. Podobnie w Tarnowcu – pozostaje Agata Augustyn z wynikiem ponad 77 proc. W gminie Skołyszyn był jeden kandydat Bogusław Kręcisz. Poparło go 90 procent głosujących. Podobnie jest w gminie Krempna, w której jedyną kandydatkę Katarzynę Maciejczyk poparło 92 proc głosujących.
Gminy powiatu mieleckiego
W Radomyślu Wielkim będzie druga tura, z niemal identycznym wynikiem 30 proc weszli do niej Agnieszka Machnik i Stanisław Lonczak. Dogrywka na burmistrza także w Przecławiu – Maciej Jemioło, który dostał prawie 47 proc. poparcia zmierzy się z urzędującą Renatą Siembab, popartą przez prawie 41 proc. głosujących. Podobnie w gminie wiejskiej Mielec starający się o reelekcję Józef Piątek, z poparciem 46 proc. zmierzy się z Krzysztofem Węgrzynem, który otrzymał ponad 20,5 proc. W gminie Wadowice Górne wygrał dotychczasowy wójt Michał Deptuła, otrzymując prawie 78 proc, głosów, co może być rekordowym poparciem tam, gdzie był więcej niż jeden kandydat.
Gminy powiatu przemyskiego
W powiecie przemyskim: w gminie Bircza będzie druga tura, zmierzą się: Grzegorz Gogola (41%) i Anna Szymaszek (35%). Ponowne głosowanie także w Krasiczynie, tutaj powalczą: Krzysztof Dobrowolski, który dostał 31 proc. głosów i Ewa Prokopska z wynikiem 30 proc. Druga tura też w gminie wiejskiej Przemyśl, walczyć będą: Marek Wasiewicz (dostał prawie 41 proc.) i Wojciech Woźnica (25 proc.). Głosowanie czeka też mieszkańców gminy Medyka. Tam Marek Iwasieczko otrzymał 48 proc. głosów, a Magdalena Małachowska 39 proc.
W Krzywczy na stanowisku zostaje Wacław Pawłowski z ponad 71 proc. poparciem. W gminie Fredropol też bez zmian, Mariusz Śnieżek dostał 70 proc. głosów. Podobnie w gminie Stubno, tam urzędującego Ryszarda Adamskiego poparło 2/3 wyborców. W Dubiecku wójtem pozostaje Jack Grzegorzak z poparciem 54 proc. W Żurawicy jedyny startujący Tomasz Szeleszczuk dostał prawie 80-procentowe poparcie. W gminie Orły też był jeden kandydat, Bogusław Słabicki dostał 83 proc. głosów.
Brzozów i gminy powiatu brzozowskiego
W Brzozowie burmistrzem pozostaje Szymon Stapiński – poparło go ponad 52 proc. wyborców. W powiecie, w gminie Jasienica Rosielna wójtem pozostaje Urszula Brzuszek z 60 proc. głosów. W gminie Domaradz będzie druga tura. Marcin Tarabuła, który dostał ponad 46 proc. głosów, zmierzy się z dotychczasowym wójtem Janem Kędrą, który uzyskał prawie 32 proc. Ponowne głosowanie też w gminie Dydnia, tam zmierzą się dwie panie: Bożena Chorążak, która uzyskała ponad 48 proc., poparcia i dotychczasowa wójt Alicja Pocałuń – niecałe 42 proc. W gminie Nozdrzec na stanowisku zostaje Stanisław Żelaznowski z poparciem blisko 62 proc., a w gminie Haczów kandydat był jeden, dotychczasowy wójt Stanisław Jakiej, który dostał ponad 72 procent głosów.
Sanok i gminy powiatu sanockiego
W drugiej turze będą walczyć dwaj kandydaci na burmistrza Sanoka. We wczorajszym głosowaniu dwa najwyższe wyniki uzyskali: Sławomir Miklicz z poparciem 36 proc. wyborców i dotychczasowy włodarz miasta Tomasz Matuszewski, który zebrał nieco ponad 30 proc. głosów.
W powiecie sanockim, w gminie wiejskiej Sanok wójtem został Paweł Wdowik, poparty przez prawie 53 proc. głosujących. W Tyrawie Wołoskiej nowym wójtem będzie Jolanta Szylak z wynikiem 66 proc. W gminie Zarszyn wójtem pozostanie Magdalena Gajewska, która zdobyła nieco ponad 53 proc. głosów. W Bukowsku pozostaje Marek Bańkowski z wysokim wynikiem, blisko 80 procent. W Komańczy także bez zmian, Roman Bzdyk dostał ponad 73 proc. Burmistrzem Zagórza pozostaje Ernest Nowak – poparło go 56 proc. głosujących, a w Besku był jeden kandydat Mariusz Bałaban, wybrany z poparciem 90 proc.
Strzyżów i gminy powiatu strzyżowskiego
W strzyżowskim także ogłoszono wyniki. W mieście Strzyżowie zmieni się burmistrz. Wybory wygrała Agata Gadziała, uzyskując ponad 67 proc. głosów. W gminie Wiśniowa wygrał Marcin Kut z prawie 70-pocentowym poparciem W gminie Frysztak wójtem pozostaje Jan Ziarnik z poparciem 57 proc. wyborców. W gminie Czudec jedynego kandydata Andrzeja Ślipskiego poparło 76 proc. wyborców, a w gminie Niebylec będzie druga tura. Zmierzą się: Eryk Trojanowski, który dostał blisko 28 proc. głosów i Tomasz Pitera z wynikiem ponad 23 proc.
Nisko i gminy powiatu niżańskiego
W Nisku będzie druga tura wyborów. Zmierza się w niej Konrad Krzyżak, który uzyskał 44,92 proc. głosów oraz dotychczasowy burmistrz Waldemar Ślusarczyk, który uzyskał 33,21 procent poparcia.
W gminie Harasiuki startował tylko Krzysztof Kiszka i dostał 85 proc. poparcia, W Jarocinie wójtem będzie Tomasz Podpora, dostał 67 proc. głosów. W Jeżowem też druga tura. Urzędujący Marek Stępak ma 43 proc. poparcia, a Kazimierz Bujak prawie 29. Także w Ulanowie dogrywka. Urzędujący burmistrz Stanisław Garbacz otrzymał ponad 49 proc. głosów i powalczy z Kamilem Chmielowskim, który dostał prawie 40 proc. Podobnie w Rudniku nad Sanem, tu niemal po równo mają burmistrz Waldemar Grochowski i Tadeusz Handziak, mają miedzy 28 a 29 proc i dzielą ich tylko 24 głosy. W Krzeszowie wójtem pozostaje Stanisław Nowakowski z poparciem 65 procent.
Dębica i gminy powiatu dębickiego
Druga tura wyborów burmistrza czeka mieszkańców Dębicy. We wczorajszym głosowaniu największe poparcie uzyskali: Mateusz Kutrzeba z PiS z poparciem ponad 47 procent i niezależny Grzegorz Krycki z wynikiem prawie 34 procent. Dotychczasowy włodarz miasta Mariusz Szewczyk nie kandydował.
W Brzostku nowym burmistrzem będzie Zbigniew Kowalski. Zdecydowanie pokonał dotychczasowego, uzyskując prawie 73 proc. głosów. W Jodłowej wójtem pozostaje Jan Janiga z wynikiem nieco ponad 52 proc. W Pilźnie druga tura: Tadeusz Pieczonka, który zdobył prawie 38 proc. głosów będzie walczył z ubiegającą się o reelekcję Ewą Gołębiowską popieraną przez blisko 35 proc. głosujących. Dogrywka także w gminie Żyraków, obecny wójt Marek Rączka z wynikiem prawie 44 proc. zmierzy się z Robertem Moskalem, który otrzymał 30 proc. głosów. W gminie Czarna był jeden kandydat, dotychczasowy wójt Józef Chudy dostał 83 proc. głosów. Zmiana jest w gminie wiejskiej Dębica, nowym wójtem będzie Adam Pieniążek, wygrał z poprzednim włodarzem procentowo 51:49, co w tym przypadku oznacza różnicę niespełna 200 z 10 tys. głosów.
Ustrzyki Dolne i gminy powiatu bieszczadzkiego
Także w Ustrzykach Dolnych będzie druga tura wyborów. Z 5 kandydatów na burmistrza przeszli do niej: Michał Wnuk z poparciem prawie 37 proc. i Paweł Germański z wynikiem 33 proc. Obaj są kandydatami niezależnymi. Poprzedni burmistrz Bartosz Romowicz został niedawno posłem na Sejm.
Wyniki z powiatu bieszczadzkiego spłynęły jako ostatnie w województwie, bo brakowało protokołu z jednego obwodu w gminie Czarna. Będzie tam dogrywka, urzędujący wójt Bogusław Kochanowicz ma niespełna 28 proc., a Jacek Przybyła 20 proc. W gminie Lutowiska także druga tura. Jakub Doliwa ma 34 proc., a Janusz Krupa ponad 32 proc. Różnica to zaledwie 14 głosów.
Kolbuszowa i gminy powiatu kolbuszowskiego
W Kolbuszowej nowym burmistrzem będzie niezależny kandydat Grzegorz Romaniuk, który uzyskał ponad 60 proc. głosów (dotychczasowy burmistrz nie startował). Z kolei w gminie Majdan Królewski wójtem pozostaje Jerzy Wilk z poparciem ponad 77 proc. W Raniżowie też bez zmian, Władysław Grządziel dostał 73 proc. głosów. W Dzikowcu będzie druga tura, zmierzą się Józef Tęcza (41,41%) i Bogumiła Kosiorowska (21,16%). W Cmolasie nowym wójtem będzie Bernadetta Wolak-Posłuszny z wynikiem ponad 62 procent. W gminie Niwiska na stanowisku pozostaje Elżbieta Wróbel z poparciem 55 procent.
Leżajsk i gminy powiatu leżajskiego
Leżajsk ma nowego burmistrza. Zostanie nim Krzysztof Trębacz, który pokonał dotychczasowego, uzyskując prawie 57 proc. głosów. W powiecie, w gminie Kuryłówka na wójta startowała tylko Agnieszka Wyszyńska i otrzymała ponad 90 proc. głosów. Podobna sytuacja jest w gminie wiejskiej Leżajsk, tutaj wójtem pozostaje jedyny kandydat Krzysztof Sobejko z poparciem 88 proc. W Nowej Sarzynie też bez zmian, burmistrzem zostaje Andrzej Rychel, dostał ponad 64 proc. głosów. Kontynuacja także w gminie Grodzisko Dolne, wójtem pozostaje Jacek Chmura, którego poparło prawie 55 proc. głosujących.
Gminy powiatu tarnobrzeskiego
Jest pierwszym podkarpackim powiatem, w którym ogłoszono już wszystkie wyniki wyborów. Wójtami zostali: w gminie Gorzyce Leszek Surdy – z poparciem ponad 60 procent, w gminie Grębów – jedyny kandydat, ubiegający się o reelekcję Kazimierz Skóra – dostał 75 proc. głosów na „tak”. W Nowej Dębie będzie druga tura. Dotychczasowy burmistrz Wiesław Ordon, którego poparło prawie 44 proc. wyborców, zmierzy się z Damianem Diektiarenko – jego wynik to prawie 37 proc. W Baranowie Sandomierskim burmistrzem pozostaje Marek Mazur – dostał blisko 70 proc. głosów.
Łańcut i gminy powiatu łańcuckiego
W Łańcucie będzie druga tura wyborów. Zmierzą się w niej: kandydat Polski 2050 Szymona Hołowni Damian Szubart. Dostał ponad 36 proc. głosów i starający się o reelekcję Rafał Kumek, nienależący do żadnej partii politycznej, który uzyskał ponad 28 proc. poparcia. W wyborach na burmistrza Łańcuta wystartowało czworo kandydatów.
Zmieni się wójt w gminie Rakszawa, dotychczasowego pokonał Janusz Krupczak uzyskując 52 proc. poparcia. Także w Markowej jest nowy wójt, to Aleksander Cwynar, który pokonał dotychczasowego, uzyskując ponad 77 procent. Bez zmian w gminie Żołynia, wójtem pozostaje Piotr Dudek, który dostał 67 procent. W gminie Czarna nowy wójt to Józef Buk, dostał prawie 60 proc. głosów. W gminie Białobrzegi był tylko jeden kandydat, Franciszek Masłoń, którego poparło 79 proc wyborców.
Lesko i gminy powiatu leskiego
W samym Lesku w pierwszej turze wygrał dotychczasowy burmistrz Adam Snarski z wynikiem prawie 55 proc. W gminie Olszanica wójtem pozostaje Krzysztof Zapała z poparciem prawie 74 proc. W gminie Solina będzie druga tura. Zmierzą się w niej niezależni kandydaci: Wiesław Matuszewski, który uzyskał prawie 47 proc. głosów i dotychczasowy wójt Adam Piątkowski, którego poparło blisko 46 proc wyborców. Dodatkowe głosowanie też w gminie Baligród. Obecny wójt Robert Stępień, który ma wynik nieco ponad 35 procent, zmierzy się z Agatą Pomykałą, popartą przez blisko 30 proc. głosujących. Oboje nie należą do partii politycznych. Zmiana przesądzona została w gminie Cisna. Wieloletnia wójt Renata Szczepańska przegrała w głosowaniu z Dariuszem Wethaczem, którego poparło 56 proc. wyborców. W tej słabo zaludnionej bieszczadzkiej gminie jest to różnica 129 głosów.
Tekst: Janusz Jaracz, R. Pytka, M. Idzik, fot. Filip Kłęk