W Dyskusyjnym Klubie Radiowym proponujemy spotkanie rodzinne, a jednocześnie wspomnieniowe. Jerzy Pleśniarowicz – poeta, tłumacz, reżysera teatralny i radiowy, animator kultury, to wybitny intelektualista, który należy do najważniejszych postaci kultury Rzeszowa XX wieku.
W Rzeszowie spędził 25 lat, był m.in. kierownikiem literackim Teatru im. Wandy Siemaszkowej w latach 1952–1974, wyreżyserował 15 przedstawień, gościnnie także w teatrach w Preszowie i Gnieźnie. Przygotował dla rzeszowskiej sceny i 18 innych teatrów, również dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji, adaptacje oraz przekłady dramatów.
Współpracował z rozgłośnią Polskiego radia w Rzeszowie, gdzie reżyserował słuchowiska i przygotowywał audycje literackie, działał także w Wojewódzkim Domem Kultury, pisał dla „Nowin Rzeszowskich”, „Nowin Tygodnia” i „Widnokręgu”. Wchodził w skład kolegiów redakcyjnych „Kwartalnika Rzeszowskiego”i miesięcznika „Profile”. Był prezesem–założycielem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich .
Cały czas prowadził działalność translatorską, tłumaczył poetów ukraińskich, słowackich, czeskich, białoruskich i rosyjskich.
Pozostawił ogromną ilość ważnych dokonań literackich i artystycznych, które udało się zebrać w ośmiu tomach ‘’Pism’’ Jerzego Pleśniarowicza , opracowanych i wydanych pod redakcją Krzysztofa Pleśniarowicza i Jana Pleśniarowicza.
Z prof. Krzysztofem Pleśniarowiczem i Janem Pleśniarowiczem synem i wnukiem Jerzego Pleśniarowicza rozmawia Adam Głaczyński:
Tekst: Adam Głaczyński / Fot.: Marek Maśniak