Polskie Radio domaga się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniędzy z abonamentu. Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz odsetkami, które decyzją przewodniczącego Rady nie zostały dotychczas wypłacone.
Redaktor Naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher mówi, że Polskie Radio wskazało trzy dnia na dokonanie wpłaty. „My opieramy się na umowie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. W zeszłym roku zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rada przyjęła plan programowo-finansowy na 2024 rok. I my się trzymamy tego planu, realizujemy cały czas misję publiczną zgodnie z tą uchwałą i zgodnie z tym planem. Natomiast druga strona, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie trzyma się umowy z Polskim Radiem. Nie wykonuje swoich ustawowych zadań, czyli nie przekazuje pieniędzy” – mówi redaktor naczelny Polskiego Radia.
Jak dodaje Paweł Majcher, KRRiT nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłat z abonamentu, a środki te są przeznaczane na realizację misji Polskiego Radia. „Zgodnie z tą uchwałą i zgodnie z planami programowymi jesteśmy zobowiązani do realizacji wielu audycji słownych, wielu słuchowisk. Teatr Polskiego Radia przecież utrzymuje się z pieniędzy z abonamentu. To są słuchowiska, reportaże, audycje misyjne drogie w produkcji, na które powinny być przeznaczone pieniądze z abonamentu” – mówi Paweł Majcher.
Maciej Świrski przekonywał, że powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki – Pawła Majchera – do KRS. Wpis został dokonany w poniedziałek, a mimo tego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż zwleka z wypłatą środków abonamentowych. Jej rzeczniczka kilka dni temu zapowiedziała, że Rada zaskarży decyzje o wpisie do Sądu Okręgowego. Tymczasem Sąd Rejonowy, który 4 kwietnia podjął decyzję o wpisaniu Pawła Majchera do KRS, odmówił Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dalszego udziału w tej sprawie.
W przesłanym do Krajowej Rady ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio przypomina, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu, których przeznaczeniem jest realizowanie misji publicznej. Władze spółki zwracają uwagę, że działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji godzą w stabilność i optymalność realizacji misji Polskiego Radia. W przesłanym na ręce Macieja Świrskiego piśmie władze Polskiego Radia odniosły się także do przekazywanych przez przewodniczącego Rady informacji, jakoby należne Radiu pieniądze znajdowały się w depozycie sądowym. W rzeczywistości tak nie jest. Co więcej, sąd 8 kwietnia oddalił wniosek Rady w tej sprawie. Dlatego, w ocenie Polskiego Radia, wstrzymanie przekazywania pieniędzy z abonamentu Polskiemu Radiu i dalsze próby przekazania ich przez KRRiT do depozytu sądowego, stanowią kwalifikowane naruszenie prawa.
Wczoraj minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz nie wykluczył zwrócenia się do parlamentu z wnioskiem o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady. Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura. (IAR)
Fot. pixabay.com