W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać wystawę zatytułowaną „Andy Warhol – przed i po”. To 115 prac jednego z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku, znajdujących się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji.
Andy Warhol uznawany rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury, urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka (nazwisko Warhola zmienili na Warhol po przyjeździe do USA), byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich ze wsi Mikova niedaleko miasta Medzilaborce.
Na wystawie w Rzeszowie można zobaczyć prace z różnych okresów twórczości artysty, są także dokumenty, zdjęcia rodzinne oraz pamiątki takie jak m.in. okulary przeciwsłoneczne, skórzana kurtka, walkman, którego używał, czy aparat fotograficzny. Prezentowany jest też film dokumentalny poświęcony artyście i jego relacjom z matką, Julią Zavacką Varcholą.
O wystawie rozmawiają koordynator wystawy dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i Adam Głaczyński.
Tekst i fot.: Adam Głaczyński