Audycje
GŁOSEM ZWIĄZKÓW

Rada Dialogu Społecznego rozmawiała m.in. o problemach w oświacie

8 kwi · 13:14
Rada Dialogu Społecznego rozmawiała m.in. o problemach w oświacie

Cztery i pół procent podwyżki dla nauczycieli to jedyna propozycja wzrostu wynagrodzeń w tym momencie – oświadczył w trakcie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Rada Dialogu Społecznego rozmawiała między innymi o problemach w oświacie.

Zgodnie z projektem ustawy nauczyciele, podobnie jak cała sfera budżetowa, otrzymają w tym roku podwyżkę o 4,5 procent. Związki zawodowe domagają się 20-procentowych podwyżek i powiązania zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że nie jest to możliwe na takich zasadach, jakie proponują związkowcy.

Gdyby budżet państwa było stać na 20-procentową podwyżkę wynagrodzenia nauczycieli bez żadnych zmian związanych z pragmatyką zawodową, to taka propozycja ze strony rządu by padła. Dziś nie ma zgody politycznej, by w prosty sposób podwyższać wynagrodzenia nauczycieli o bardzo duże kwoty, bez jednoczesnej rozmowy o pragmatyce zawodowej, w tym o pensum nauczycieli.

– wyjaśnił.

Sławomir Witkowicz z Forum Związków Zawodowych odpowiedział, że propozycja rządu jest nie do przyjęcia.

To jest poniżej wskaźnika inflacji, która jest na poziomie 10-11 procent, czyli można powiedzieć, że jest to pół wskaźnika inflacji. To jest obniżenie, dalsze obniżenie wynagrodzeń, realnej siły nabywczej.

– stwierdził.

Zapowiedział, że Forum podtrzymuje kwestię 20-procentowego wzrostu i będzie o to apelowało przy procedowaniu ustawy w Senacie.

W ubiegłym roku minister edukacji nauki proponował związkom 30-procentowe podwyżki, powiązane ze wzrostem pensum. Związki jednogłośnie odrzuciły tę propozycję i zerwały rozmowy o zmianie w statusie zawodowym nauczycieli.

W cotygodniowym cyklu o podwyżkach dla nauczycieli. Ze Stanisławem Kłakiem prezesem Okręgu Podkarpackiego ZNP rozmawia Anna Leśniewska.

--:--
--:--

Fot. archiwum

8 kwietnia ·  13:14

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez