Lider grupy naukowców dr hab. Aleksander Marszałek, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowił skonstruować urządzenie wspomagające rozwój „Ola”. Może być przydatne w terapii integracji sensorycznej i rehabilitacji osób w przebiegu chorób z defektami mózgu. Skorzystać z niego mogą dzieci, młodzież i dorośli cierpiący m.in. na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład kończyn, chorobę Parkinsona i Alzheimera.
Inspiracją do stworzenia urządzenia była zabawa dzieci. Pacjent w pozycji leżącej w specjalnym rękawie jest poddawany ruchowi obrotowemu wokół osi, co ma przypominać turlanie się. Taki zabieg minimalizuje rozkojarzenie, zaburzenia koordynacji, uwagi i równowagi, odciąża też układ kostny i mięśnie posturalne. Interdyscyplinarny projekt łączy kilka dyscyplin naukowych: psychologię, pedagogikę, medycynę, antropologię, ergonomię, mechatronikę i budowę maszyn. Projekt urządzenia wspomagającego rozwój „Ola” był finansowany przy współpracy władz Uniwersytetu Rzeszowskiego i władz Podkarpackiego Centrum Innowacji. Budżet wyniósł 168 tys. zł. Autorzy urządzenia liczą na szybką komercjalizację konstrukcji.
Szczegóły w rozmowie Justyny Piekło z dr hab. Aleksandrem Marszałkiem z Instytutu Inżynierii Materiałowej Kolegium Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Rzeszowskim, prof. uczelni.
Autor audycji: Justyna Piekło.
fot. Justyna Piekło