Wiadomości
JAROSŁAW

„Dwuchromianowe Spojrzenie” - wystawa Marcina Materniaka

6 maj · 12:11
„Dwuchromianowe Spojrzenie” - wystawa Marcina Materniaka

Można ją oglądać w Galerii Projektor Sztuki Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki do 11 czerwca. Na wystawie prezentowany jest cykl fotografii, głównie portretów, wywołanych w technice gumy chromianowej. Jest to technika fotograficzna opierająca się na wykorzystaniu chromianów i ich właściwości światłoczułych, gdzie elementem wyjściowym jest tradycyjna fotografia.

Guma chromianowa, zaliczana do technik szlachetnych w fotografii, powstała w latach 50. XIX wieku. Proces uzyskiwania obrazu jest zupełnie odmienny niż w przypadku fotografii analogowej, ponieważ przy odbitce gumowej nie używa się soli srebra. Obraz powstaje na papierze akwarelowym, który pokrywa się żelatyną. Na tak przygotowany podkład nanoszony jest roztwór dwuchromianu potasu, gumy arabskiej i pigmentu. Następnie obraz kopiowany jest „stykowo” na papier poprzez naświetlanie promieniami UV. Za wywoływacz służy woda.

Marcin Materniak to artysta urodzony w 1977 roku w Lubaczowie. Z fotografią związany jest od ponad 20 lat. To także kolekcjoner zabytkowych aparatów fotograficznych.

Patronat medialny nad wystawą objęło Polskie Radio Rzeszów.

6 maja ·  12:11

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez