Wiadomości
SCENA TEATRALNA

„Iwan Karamazow zwraca bilet” (zdjęcia)

24 mar · 07:25
„Iwan Karamazow zwraca bilet” (zdjęcia)

Dzisiaj o godzinie 10 spektaklem  "Iwan Karamazow zwraca bilet" rozpoczęliśmy drugi dzień festiwalu teatralnego RFT - Monodram organizowanego przez Polskie Radio Rzeszów.

"Iwan Karamazow zwraca bilet" na podstawie powieści Bracia Karamazow i Biesy Fiodora Dostojewkiego

Wystąpił: Michał Studziński

Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Scenariusz: Michał Studziński i Stanisław Miedziewski

Ta wybuchowa mieszanka tworzy fabularną warstwę „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego oraz monodramu „Iwan Karamazow zwraca bilet”. Jest ona jednak tylko pretekstem do poruszenia nieprzyziemnych tematów.

Przewrotny dyskurs toczony od początku przedstawienia przez wyłaniające się z parów pamięci narratora postaci, nie daje jednak widzom odpowiedzi na stawiane pytania.

Iwan Karamazow poddaje w wątpliwość kategorie metafizyczne takie jak cnota, dobro, zło, miłość bliźniego. Nie jest to jednak równoznaczne z odrzuceniem Boga. Sprzeciw bohatera wobec sposobu w jaki został urządzony świat, jest dużo bardziej wyrafinowany niż prosty ateizm.

Jedno jest pewne, w XXI wieku egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie tracą na aktualności, a kolejne pokolenia wciąż mogą przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle; nie krzywym, wręcz przeciwnie – krystalicznie, bezlitośnie czystym…

Wszystkie spektakle są prezentowane przed publicznością w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów, a także transmitowane na kanale YouTube oraz radiowym facebooku.

fot. Filip Kłęk

24 marca ·  07:25

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez