Wiadomości
SCENA TEATRALNA

"Jordan". Więzienna spowiedź dzieciobójczyni (zdjęcia)

24 mar · 11:06
"Jordan". Więzienna spowiedź dzieciobójczyni (zdjęcia)

O godzinie 13 odbył się spektakl "Jordan". To kolejny monodram, który został zaprezentowany na scenie Polskiego Radia Rzeszów w ramach rozpoczętego wczoraj w naszej rozgłośni teatralnego przeglądu RFT - Monodram.

Wystąpiła: Zuzanna Bernat

Reżyseria: Dorota Landowska

Autor: Anna Reynolds, Mira Buffini

Tłumacz: Ewa Krasińska

Adaptacja: Dorota Landowska

„Jordan” to więzienna spowiedź dzieciobójczyni. Shirley. Dwudziestoletnia dziewczyna jest bezbronna wobec własnych wspomnień. Uwikłana w powtarzalną sekwencję uczesań i przebieranek na nic nie czeka… Można powiedzieć, że to opowieść o dobru i o złu, o miłości i jej braku oraz o fatalnych konsekwencjach niedojrzałych wyborów.

Shirley została skazana za zabójstwo swojego dziecka. Zimą 1987 r. została zwolniona pod nadzorem sądowym. W dniu zwolnienia popełniła samobójstwo. To bolesny monolog młodej, pogubionej i molestowanej kobiety. Shirley, jako współczesna Medea, zmarginalizowana przez rodzinę i otoczenie społeczne, wykonuje najbardziej niecny czyn. Jej historia zszokowała i podzieliła opinię publiczną w społeczeństwie angielskim i globalnym

Sztuka ta do dziś inspiruje młode aktorki i reżyserki na całym świecie, choć prapremiera odbyła się w Londynie w 1994 r.

Wszystkie spektakle są prezentowane przed publicznością w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów, a także transmitowane na kanale YouTube oraz radiowym Facebooku.

fot. Filip Kłęk

24 marca ·  11:06

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez