Wiadomości
KROSNO

Krośnianie ratują groby w Kazachstanie

27 mar · 11:36
Krośnianie ratują groby w Kazachstanie

Stowarzyszanie "Wspólnota Rodaków" z Krosna zbiera fundusze na renowacje cmentarza w miejscowości Majkain-Zoloto w Kazachstanie. Jest tam pochowanych ponad 150 Polaków  deportowanych z Kresów w 1940 roku. To m.in. dzieci, które nie przeżyły nawet kilku miesięcy po wywózce w skrajnie trudne warunki.

Krośnianie na nekropolię trafili przypadkiem - w czasie wycieczki. Zapomniany cmentarz zrobił na nich tak duże wrażenie, że założyli stowarzyszenie, które ma na celu ratowanie takich nekropolii. Porządkują teren i postawili  już 40 nowych krzyży z nazwiskami osób, które udało się zidentyfikować.

Cmentarz w miejscowości Majkain-Zoloto to jedno z wielu miejsc w którym pochowano ofiary przesiedleń z początków 2 wojny światowej. Polacy do Kazachstanu trafiali też w 1936 roku - to ci którzy znaleźli się za granicami po wojnie polsko bolszewickiej z 1920. Łącznie wywiezionych zostało ponad 100 tysięcy

Akcję krośnieńskiego stowarzyszania można wesprzeć na portalu zrzutka pl. Żeby ją znaleźć wystarczy wpisać słowa "groby deportowanych" (link do akcji).

fot. Stowarzyszenie Wspólnota Rodaków

27 marca ·  11:36

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez